Martyna Ludwig

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli we wtorek 18 grudnia zawita w Rybniku

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli we wtorek 18 grudnia zawita w Rybniku Fot. arc
Martyna Ludwig

Kultowa czerwona ciężarówka i rubaszny Święty Mikołaj to najbardziej rozpoznawalne wyznaczniki światowej marki, jaką jest Coca-Cola. Znane z reklam pojazdy w grudniu ruszają w trasę po Polsce, kolejny raz zahaczając też o Rybnik - jedyne miasto na Śląsku, które znalazło się na tegorocznej trasie.

Dzisiaj o godz. 16.00 na rybnickim rynku zaparkuje legendarna ciężarówka Coca-Coli, którą będzie można odwiedzić do godz. 20.00. To już drugi raz, gdy ten słusznie kojarzony z bliskością świąt pojazd pojawia się w Rybniku: ostatnio mogliśmy go tam zobaczyć w 2016 roku. Co ciekawe, Rybnik jest jedynym miastem na Śląsku, które znalazło się na trasie świątecznych ciężarówek, odwiedzających w tym roku 14 miast oraz jedno dodatkowe, które zostanie później wybrane w dedykowanym głosowaniu.

Czerwone ciężarówki Coca-Coli stały się szeroko rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia w 1995 roku, gdy po raz pierwszy pojawiły się w telewizyjnej reklamie. Od tego czasu co roku możemy zobaczyć charakterystyczną reklamę ze sznurem rozświetlonych, przemierzających zimowy krajobraz ciężarówek, niezmiennie zwiastujących bliskość świąt. Pojazdy, które pojawiły się w telewizji w 1995 roku stworzyła agencja W.B. Doner - już trzy lata później reklama osiągnęła zasięg ogólnoświatowy, docierając do milionów widzów w 100 krajach.

Sama popularna marka gazowanych napojów w latach 90. już od dawna mogła poszczycić się statusem kultowej. Czerwona ciężarówka stała się symbolem świąt towarzyszącym postaci Świętego Mikołaja... a raczej jego niezwykle popularnego wizerunku, wypromowanego właśnie przez Coca-Colę. Bo któż nie zna wesołego starca w czerwonym stroju, wyposażonego w białą brodę i pucołowate policzki, stworzonego dla tej firmy właśnie?

Postać jowialnego staruszka na potrzeby reklam narysował w 1931 roku niejaki Huddon Sundblom, amerykański ilustrator, inspirując się zarówno wierszem „Wizyta Świętego Mikołaja” Clementa Moore’a z 1823 roku, jak i też wyglądem swojego przyjaciela i sąsiada Lou Prentissa, a później obierając za modela samego siebie, dodając tylko brodę, której nigdy zresztą nie nosił. Od tamtej pory, czyli już przez niemal 90 lat, Coca-Colowy Mikołaj stał się nie tylko najbardziej rozpoznawalnym symbolem marki (oczywiście oprócz jej logo), ale też stałym składnikiem popkultury i zbiorowej świadomości. W świątecznej reklamie Coca-Coli Święty Mikołaj występuje w towarzystwie ciężarówek oraz piosenki „Coraz bliżej Święta”, którą w tym roku wzięła na warsztat Katarzyna Nosowska, znana z zespołu Hey i solowej działalności.

Tenże rubaszny starszy pan tradycyjnie towarzyszy świątecznej trasie znanych z reklam ciężarówek. Dziś od 16.00 chętni będą mogli go spotkać na rybnickim rynku. Organizator obiecuje prócz tego rozdawanie darmowych butelek napoju, możliwość stworzenia specjalnej, spersonalizowanej butelki napoju i liczne niespodzianki. W ogromnej naczepie ciężarówki z kolei znajduje się mobilne pomieszczenie VR, w którym będzie można spróbować wirtualnej przejażdżki saniami Świętego Mikołaja. Sam pojazd znany z reklam również robi wrażenie - mierzy blisko 18,5 metra długości i ponad 4 metry wysokości, posiada 450-konny silnik i jest wyposażony w 16-biegową skrzynię biegów.

Z uwagi na doświadczenia sprzed dwóch lat rybnicki magistrat ostrzega, że dziś mogą wystąpić pewne utrudnienia w ruchu drogowym. - Spodziewamy się wielu przyjezdnych, dlatego dla zachowania płynności ruchu prosimy unikać parkowania w ścisłym centrum Rybnika - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Trasa ciężarówek Coca-Coli

W tym roku świąteczne ciężarówki Coca-Coli odwiedzą 14 miast oraz jedno dodatkowe, które zostanie wyłonione w ramach głosowania fanów.
Ich trasa zaczęła się 7 grudnia, a pierwszym miastem odwiedzonym przez ciężarówki był Konin. 8 grudnia zawitała w Pile oraz w Warszawie, by już następnego dnia pojawić się w Słupsku. 12 grudnia ciężarówka znalazła się w Płocku, później w Olsztynie, 15 grudnia w Kielcach, 16 - w Rzeszowie. Wczoraj można ją było znaleźć w Nowym Sączu. Dziś oprócz Rybnika ciężarówka stoi też w Łodzi, jutro pojawi się w Poznaniu. W czwartek przewidziano wizytę ciężarówki Coca-Coli w Międzychodzie oraz w Zielonej Górze. Ostatni przystanek na tegorocznej trasie to Głogów, odwiedzany przez ciężarówkę z napojami w przedświąteczny piątek. O wyborze dodatkowego miasta Coca-Cola ma poinformować w najbliższym czasie.

Martyna Ludwig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.