Świąteczna i nocna opieka medyczna w Toruniu [NOWE FAKTY]

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Mariola Lorenczewska

Świąteczna i nocna opieka medyczna w Toruniu [NOWE FAKTY]

Mariola Lorenczewska

Od 1 października toruńskie szpitale zapewniają mieszkańcom nocną i świąteczną opiekę medyczną - nie u siebie. Do Citomedu i Rudak-Medu nadal można zgłaszać się po doraźną pomoc medyczną. Inny jest przepływ pieniędzy. Dla pacjenta bez zmian.

Co robić, gdy nasza przychodnia jest już nieczynna a nagle zachorujemy i nie wiemy, co nam jest? Albo ból, czy inne objawy się nasilają? Możemy zgłosić się tam, gdzie udzielają nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Po 30 września wchodzi w życie ustawa o tzw. sieci szpitali zmieniająca zasady organizowania takiej pomocy. Tam, gdzie są szpitale, które znalazły się w sieci, to one muszą zapewnić nocną i świąteczną pomoc mieszkańcom. To im przekazuje na ten cel pieniądze Narodowy Fundusz Zdrowia. Akurat w Toruniu, przynajmniej na razie, dla pacjenta nic się nie zmienia.

Jak do tej pory
- Oba toruńskie szpitale, wojewódzki i miejski zwróciły się do nas z propozycją, byśmy dalej robili to, co do tej pory, tyle, że dalsze umowy podpisali z nimi. Będziemy więc ich podwykonawcami - tłumaczy Agnieszka Bednarek, kierownik działu marketingu w Lecznicach Citomed. - W ramach nocnej i świątecznej opieki w Citomedzie działać będzie jeden punkt.

Czytaj także: W lokalu z kebabem wyzywał Turka, obnażał się o uderzył kobietę

Lecznice Citomed, tak jak i wcześniej, także po 30 września, pełnić będą więc doraźne dyżury internistyczne, pediatryczne, pielęgnacyjne w przychodni przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, tel. 56 658 44 60, 56 658 44 66 ( wizyty domowe, tel. 56 658 44 58). W dni robocze w godz. od 18 do 8 rano następnego dnia oraz w dni wolne od pracy całodobowo. - Wszystko zostało uzgodnione. Z punktu widzenia pacjenta, pozostanie po staremu. Po prostu pieniądze inaczej przepływają - zaznacza dr Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds medycznych Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Do przychodni Citomedu  przy ul.  M. Skłodowskiej-Curie można zgłaszać się po doraźną pomoc medyczną
SłAwomir Kowalski / Polska Press Do przychodni Citomedu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie można zgłaszać się po doraźną pomoc medyczną

Bo nie ma szpitala
Na lewobrzeżnym Toruniu medyczną pomoc doraźną prowadzi nadal przychodnia Rudak-Med (ul. Podgórska 24 a, tel. 56 654 78 20). - Ponieważ w tej części Torunia nie ma szpitala, który powinien zapewnić taką pomoc, podpisaliśmy z Rudak-Medem aneks przedłużający wcześniejszą umowę - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Potem będzie konkurs.

Więcej na kolejnej stronie >>>>

Rzecznik Nawrocka podkreśla, że przy korzystaniu z pomocy doraźnej nie ma rejonizacji, więc pacjent może sobie wybrać miejsce dla niego dogodne. A kto ma prawo zgłosić się do nocnej i świątecznej opieki? Wszystkie osoby ubezpieczone i nieubezpieczone mające prawo do takiej pomocy, czyli np. dzieci do 18 roku życia, kobiety w ciąży i połogu. O jaką pomoc medyczną chodzi? Gdy nagle pogorszy nam się stan zdrowia (ale nie ma objawów bezpośredniego zagrożenia życia) a zastosowane domowe sposoby i leki dostępne bez recepty nie pomagają.

To nie jest alternatywa
Pomoc medyczna doraźna może być udzielona przez lekarza w przychodni, telefonicznie lub w domu pacjenta (o ile lekarz dyżurny uzna to za uzasadnione). Można też liczyć na pomoc pielęgniarki w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Do przychodni Citomedu  przy ul.  M. Skłodowskiej-Curie można zgłaszać się po doraźną pomoc medyczną
SłAwomir Kowalski / Polska Press Na lewobrzeżnym Toruniu medyczną pomoc doraźną prowadzi nadal przychodnia Rudak-Med (ul. Podgórska 24 a)

A czego pacjent nie może uzyskać w ramach tej pomocy? Nie powinien liczyć np. na wizytę kontrolną związaną z wcześniejszym leczeniem, wypisanie recepty na stałe leki na przewlekłe schorzenia, skierowanie do specjalisty.

Polecamy: Privacom Poland. Tak źle, że aż Ukraińcy uciekają!

Jak podkreślają w Citomedzie, nie należy traktować nocnej opieki jako alternatywy dla swojej przychodni i domagać się od lekarza na dyżurze pomocy, która nie jest pilna z medycznego punktu widzenia.

Od 29 września (godz. 18) do 2 października (g. 8) do dyspozycji pacjentów jest nr tel. do NFZ pod którym można dowiadywać się w sprawach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, tel: 695 650 903.

Do przychodni Citomedu  przy ul.  M. Skłodowskiej-Curie można zgłaszać się po doraźną pomoc medyczną

OD AUTORKI: Nie chcą, ale muszą

W toruńskich szpitalach nie ukrywają, że nie jest im na rękę kolejny obowiązek, czyli zabezpieczenie nocnej i świątecznej opieki. Na Bielanach trwa przecież rozbudowa i remont, na Batorego nie mają warunków. Wybawieniem okazała się możliwość załatwienia sprawy poprzez podwykonawcę. W Toruniu oba szpitale zwróciły się do Citomedu, który zajmuje się tym od kilku lat.
W założeniu nowe zasady organizacji nocnej i świąteczej opieki miały odciążyć szpitale. Na miejscu miała być przeprowadzana selekcja. Tylko w nagłych i zagrażających życiu sytuacjach pacjenci powinni trafiać na SOR-y i izby przyjęć. W takich też jedynie przypadkach powinno się wzywać pogotowie ratunkowe.

Polecamy:

Mariola Lorenczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.