Świebodzin. Dworzec PKP do remontu

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Świebodzin. Dworzec PKP do remontu

Alicja Kucharska

W sumie aż 464 obiekty mają zostać zmodernizowane do końca 2023. Wśród nich znalazł się także świebodziński dworzec PKP.

To już kolejny raz, gdy pojawiają się tak rewelacyjne wiadomości. Bo przecież o tym, że modernizacja dworca PKP jest potrzebna, przekonany jest każdy.

Jaka poinformowała nas Katarzyna Grzduk z wydziału prasowego PKP S.A. grupa PKP opracowała i realizuje program modernizacji dworców.

- Obejmie on docelowo 464 obiektów dworcowych na terenie całego kraju. Świebodzin jest na liście budynków objętych potrzebami inwestycyjnymi. Na tym etapie jest jednak zbyt wcześnie, aby podawać więcej szczegółów - mówi K. Grzduk.

Z naszych informacji wynika, że na liście obiektów znalazły się także m. in. dworce: w Sulechowie, Rzepinie, Gorzowie Wlkp., Babimoście, Witnicy czy Zbąszyniu.

Nie tak dawno na dworcu remontowane było przejście na perony. Ale same perony nierzadko mieszkańcy uważają za najbardziej zaniedbane na placu PKP.

- Już nie mówię, że nie można nigdzie swobodnie usiąść, zjeść czegoś dobrego - komentuje pani Anna. - Po prostu poczekać w komfortowych warunkach... Często podróżuję do Poznania. Nasz dworzec wygląda chyba najgorzej...

- Wygląd tego dworca na pewno nie zachęca - przyznaje pan Jakub.

Swego czasu był też pomysł, by to miasto przejęło budynek PKP. Ale od idei odstąpiono, z uwagi na rodziny zamieszkujące w obiekcie i zły stan techniczny przestrzeni. Miasto było też chętne, by przejąć plac naprzeciw dworca i teren ten uporządkować. Jednak dotychczas sprawa tkwi w martwym punkcie.

Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza, przyznaje, że wstępnie gmina miała przejąć plac wiosną ubiegłego roku. Ale na nieodpłatne przejęcie nie zgodziła się jedna ze spółek.

- Negatywne stanowisko wyraziła spółka PKP PLK S.A. Tłumaczono to tym, że na działce znajduje się kabel, który pełni funkcję przekaźnika, wykorzystywanego do zabezpieczenia ruchu kolejowego. Jest to więc dla nich kabel strategiczny przy wykonywaniu inwestycji - dodaje Tomalak.

464 inwestycje dotyczące dworców mają być przeprowadzone do 2023 roku. Nieoficjalnie mówi się, że dworzec świebodziński mógłby być remontowany w 2018 roku.

- Myślę, że nasz dworzec, to dosyć ważny punkt, jeśli chodzi o obsługę podróżnych. A jest on miejscem zaniedbanym - przyznaje K. Tomalak.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.