Ewa Łukomska

Święci, mnisi, wróżki i... gnomy. A do ciebie kto przyszedł z prezentem?

W miniony weekend mali kielczanie mieli szansę poznać Świętego Mikołaja w Galerii Echo. Byli zachwyceni! W miniony weekend mali kielczanie mieli szansę poznać Świętego Mikołaja w Galerii Echo. Byli zachwyceni!
Ewa Łukomska

Poruszający się zaprzęgiem reniferów pulchny starszy pan, który się nocą wkrada do domów przez komin, by obdarować dzieci prezentami, to już kreacja mocno unowocześniona. Pierwowzór Świętego Mikołaja, choć również dbał o najmłodszych, nie był postacią aż tak spektakularną. Skromny święty, który prawdopodobnie miał spore zasoby materialne, był niegdyś biskupem azjatyckiej Miry. To właśnie jego katolicy i protestanci upamiętniają 6 grudnia, ale chętnych do dawania prezentów jest wielu.

Santa Claus, Sinterklaas i inni Mikołajowie
W naszej kulturze, podobnie zresztą jak w kulturze zachodniej, święty Mikołaj to oczywiście siwy mężczyzna w czerwonym stroju. Jak podejrzewają dzieci, może mieszkać w Laponii lub na biegunie północnym. Zgodnie z europejską tradycją, Mikołaj przychodzi do domów maluchów nocą, z 5 na 6 grudnia, by rankiem mogły one znaleźć prezenty pod poduszką lub w skarpecie. Choć zwyczaj obdarowywania najmłodszych tego dnia dla nas jest zupełnie naturalny, to warto pamiętać, że taka tradycja nie wszędzie jest kultywowana.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Łukomska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.