Święta to doskonała okazja dla kieszonkowców - wykorzystują zamieszanie i mniejszą czujność kupujących

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Święta to doskonała okazja dla kieszonkowców - wykorzystują zamieszanie i mniejszą czujność kupujących

Marta Mikołajska

- Warto pamiętać o kilku zasadach. Nie nośmy przy sobie dużej ilości gotówki. Unikajmy dużych skupisk ludzi - poucza podkom. Lidia Kowalska.

Obserwują nas przy bankomacie, potem idą za nami i... w taki sposób możemy pozbyć się portfela. Przekonała się o tym bydgoszczanka, która została okradziona na rynku przy pl. Piastowskim, gdzie robiła zakupy chwilę po tym, jak odebrała emeryturę.

Policja apeluje o ostrożność

- Na szczęście, babcia ma mnie i swoją córkę, ale sam fakt … jak tak można? - komentuje pani Justyna. Pod ostrzeżeniem, które zamieściła na jednym z portali społecznościowych, pojawiło się ponad sto komentarzy. Oprócz głosów potępiających zachowanie kieszonkowca, pojawiło się też sporo uwag dotyczących innych podobnych zdarzeń. Na przykład, pani Joanna pisze: „Tak samo, jak w jednym ze sklepów na Kapach. Trzeba uważać, bo można pozbyć się portfela”. Pani Danuta komentuje: „Bartodzieje – obserwują bankomaty, potem idą za tobą po rynku i w ten sposób pozbywasz się pieniędzy”.

Do wszystkich osób robiących zakupy w dużych skupiskach ludzi policja apeluje o szczególną ostrożność.

Warto poprosić sąsiada

Jak przestrzega podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy, okres przedświąteczny jest doskonałą okazją dla kieszonkowców.

- Sprawcy najczęściej wykorzystują duże skupiska ludzi, którzy są zaaferowani zakupami i ich czujność jest mniejsza – podkreśla podkom. Lidia Kowalska. Jak mówi, warto pamiętać o kilku zasadach.
- Ważne, żebyśmy byli czujni. Nie nośmy przy sobie większej ilości gotówki. Pamiętajmy też, by pieniędzy i dokumentów nie trzymać w jednym miejscu. Unikajmy dużych skupisk ludzi, jakie są na przykład w centrach handlowych czy na rynkach – wymienia nasza rozmówczyni. Jak dodaje kom. Przemysław Słomski z KWP w Bydgoszczy, portfel najlepiej nosić w wewnętrznej kieszeni kurtki. Kobiety powinny dodatkowo pamiętać, żeby torebkę przewiesić w taki sposób, by znajdowała się z przodu, a nie na plecach, a rękę trzymać przy zamku. Kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu, nie afiszujmy się z tym, ile wypłacamy. Z kolei stojąc przy kasie, nie pokazujmy, ile mamy w portfelu.

- Święta to także czas, w którym często wyjeżdżamy do rodziny, bliskich. Także w tym przypadku bądźmy dyskretni. Nie zamieszczajmy takich informacji na portalach społecznościowych - to może skusić potencjalnego włamywacza - poucza kom. Przemysław Słomski. - Nie opowiadajmy też przypadkowo poznanym osobom o swoich dobrach materialnych i nie zapraszajmy ich do domu. Nie zostawiajmy też kluczy pod wycieraczką.

Patrol odstraszy złodzieja

Jak mówi kom. Słomski, najlepszym zabezpieczeniem jest w tym przypadku zaufany sąsiad, który będzie doglądał naszego mieszkania czy wyciągał listy i reklamy ze skrzynki. Kiedy z kolei, jeszcze przed wyjazdem, widzimy, że ktoś kręci się wokół naszego mieszkania i zachowuje podejrzanie, warto zgłosić taką sytuację pod nr alarmowy 112 - patrol powinien skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Smaki Kujaw i Pomorza odc. 16Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.