AKC

Święto Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu [ZDJĘCIA] z pokazem antyterrorystycznym

Święto JWK w Lublińcu Fot. Fot. Daniel Dmitriew Święto JWK w Lublińcu
AKC

Dokładnie w południe na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta jednostki, podczas którego żołnierze odznaczeni zostali medalami, krzyżami wojskowymi, Gwiazdami Iraku i Afganistanu.

Podczas uroczystości z okazji Święta Jednostki Wojskowej w Lublińcu wyróżnionych dekorowali żołnierze Armii Krajowej, kawalerowie orderu Virtuti Militari - wśród nich gen. bryg. w st. spocz. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf", który otrzymał tytuł honorowego członka JWK. Wyróżniono również żołnierza, którzy ma na swoim koncie 5 tys. skoków ze spadochronem.

Tradycyjnie podczas uroczystego apelu płk. Wiesław Kukuła, dowódca JWK, podsumował ostatni rok, który był pierwszym po 5 latach, kiedy jednostka nie była zaangażowana w działalność bojową.

- Wykorzystaliśmy to na wdrożenie wniosków po misji w Afganistanie oraz zdefiniowaliśmy główne cele na lata następne, tak by wciąż o krok wyprzedzać zagrożenie - powiedział Kukuła.

Zasadniczymi liniami operacyjnym w bieżącym roku było osiągniecie gotowości do prowadzenia operacji niekonwencjonalnych w ramach przygotowań do bezpośredniej obrony państwa, służba w ramach sił odpowiedzi NATO edycji 2015, a także przygotowanie do służby w składzie sił odpowiedzi NATO w roku przyszłym.

- W ramach tej misji swój chrzest bojowy przeżyje tzw. zespół MERT przeznaczony do walki z proliferacją broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej. Zdolność tą osiągniemy jako jedna z pierwszych jednostek w całym sojuszu NATO - mówił płk. Kukuła.

Nie tylko sojusz jest obszarem działania JWK. Jednym z filarów bezpieczeństwa państwa jest również członkostwo w Unii Europejskiej.

- Jesteśmy zaangażowani w grupę bojową Unii Europejskiej V4 i w roku 2014 będziemy w ramach tej struktury pełnić dyżur. W Afganistanie odpowiadaliśmy m.in. za przygotowanie policyjnych antyterrorystów. Po zakończeniu tej misji postanowiliśmy o jej kontynuacji w kraju, dlatego prowadzimy wsparcie pododdziałów antyterrorystycznych policji i przekazanie im naszych doświadczeń z walki z terroryzmem, które sami zdobyliśmy w Afganistanie - stwierdził dowódca. - Dzięki wysiłkom wielu pokoleń wojsk specjalnych, wszystkich jego jednostek specjalnych, dowództwa, od 2014 r. mamy w NATO status państwa działającego w obszarze operacji specjalnej, ale ten status nie jest dany raz na zawsze, dlatego jako jednostka intensywnie realizujemy wsparcie wojskowe skupione na szkoleniu jednostek specjalnych z wybranych państwa Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział.

Pokaz szkolenia operatorów JWK i funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, który zakończył obchody Święta Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu poprzedziła uroczystość odsłonięcia tablicy, upamiętniającej tragicznie zmarłego w wypadku nie związanego ze służbą wojskową mł. chor. Andrzeja Adamczyka.


*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

AKC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.