Święto klas mundurowych. Już po raz drugi w Jabłonowie Pomorskim

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Katarzyna Pomianowska

Święto klas mundurowych. Już po raz drugi w Jabłonowie Pomorskim

Katarzyna Pomianowska

- Zgodnie z obowiązującym regulaminem klas mundurowych w tym dniu następuje ślubowanie mundurowców klas pierwszych i nadanie im stopnia młodszy kadet - przypomina kpt. rez. mgr inż. Sławomir Żochowski.

W apelu udział wzięli również zaprzyjaźnieni mundurowcy z Gimnazjum w Golubiu-Dobrzyniu. Było złożenie meldunku oraz podniesienia flagi państwowej, akt ślubowania uczniów klas pierwszych oraz wręczenie legitymacji i awansów dla kadetów wszystkich klas mundurowych. Mundurowcy zaprezentowali też swoje umiejętności.

- Pokazano elementy musztr paradnej. Kadeci zaprezentowali elementy walki wręcz jak również umiejętności z zakresu taktyk zielonej i czarnej. Na koniec przedstawiono sposób zachowania się uczniów w przypadku wtargnięcia na teren szkoły uzbrojonego napastnika - dodaje nauczyciel.

Po zakończeniu oficjalnej części, spotkaniach z rodzicami - młodzież miała do wykonania jeszcze jedno zadanie. - Wieczorem ogłoszony został alarm i przystąpiliśmy do kolejnego przedsięwzięcia jakim była „noc w szkole”. Wzięło w niej udział 48 mundurowych. Po apelu ewidencyjnym i podziale na drużyny, nastąpiło szkolenie specjalistyczne z zakresu czarnej taktyki. Po niej rozpoczęła się rywalizacja między drużynami - dodaje nauczyciel.

Drużyny otrzymały zadanie i ruszyły na manewry po Jabłonowie. Drużyny musiały m.in. pokonać wyznaczoną trasę według otrzymanych wskazówek w formie tekstu. Właściwie przebyta trasa premiowana była odczytaniem prawidłowego kodu.

Nad ranem przeprowadziliśmy krótki trening samoobrony. Rano wszyscy uczestnicy opuścili teren szkoły.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.