Marek Nienartowicz

Święto UMK. Toruński uniwersytet z rekordową nadwyżką finansową

Święto UMK. Toruński uniwersytet z rekordową nadwyżką finansową Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Nienartowicz

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma co świętować. Niedawno znalazł się w elicie polskich uczelni, a w obecnym roku zanotuje rekordową nadwyżkę finansową - 45 milionów złotych. To jednocześnie sukces odchodzącego za kilka miesięcy z funkcji rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna.

W środę, w 547. rocznicę urodzin swego patrona, Mikołaja Kopernika, UMK obchodził Święto Uczelni. Gościli na nim rektorzy wielu polskich państwowych i prywatnych uczelni. Zjechali do Torunia na obchody ustanowionego niedawno, a obchodzonego wczoraj po raz pierwszy, w sali na Jordankach, Święta Nauki.

- Tegoroczne Święto Uczelni otwiera obchody 75-lecia UMK - mówił rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. - Będzie to nie tylko czas powrotu do naszej przeszłość. Czekają nas przede wszystkim miesiące ciężkiej pracy związanej z wdrażaniem programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".

Przypomnijmy, że ten tytuł uzyskało 10 elitarnych polskich uczelni. Rektor podkreślał, że UMK jest mocno zaawansowana we wprowadzaniu i realizacji programu. Potwierdziła to również goszcząca na Święcie Uczelni wiceminister nauki Anna Budzanowska. Przypomniała, że w połowie realizacji programu w skali całej Polski będzie on weryfikowany i dwie uczelnie wypadną z elity. Mówiła też, że wniosek UMK o wejście do niej został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów.
- To jest po prostu laurka dla UMK - mówiła wiceminister.
Wskazywała, że w przypadku UMK najwyżej oceniono m.in. koncepcję funkcjonowania czterech szkół doktorskich, plany umiędzynarodowienia badań i nowy model zarządzania uczelnią.

- Uczelnie badawcze przez siedem lat otrzymają dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, prawie 300 milionów złotych. To będą "trudne" pieniądze, za nie trzeba pozyskać najlepszych naukowców i zatrzymać ich na UMK - dodała wiceminister, która przekazała rektorowi specjalną tabliczkę określającą przynależność UMK do elity polskich uczelni. Zaapelowała także do władz miasta i województwa o dalsze wspieranie uniwersytetu.

O sytuacji finansowej UMK mówił też szerzej prof. Andrzej Tretyn. Rektor wyliczał, że ten rok uczelnia zamknie rekordową nadwyżką finansową. Będzie to 45 mln zł. A jeszcze w 2013 roku UMK był zadłużony - tylko w swojej toruńskiej części na 16 mln zł.
Pieniądze z nadwyżki zostaną przeznaczone na program zrównoważonego rozwoju uniwersytetu i realizację inwestycji. Tych jest i będzie sporo, bo przy ul. Gagarina powstaje Centrum Innowacji i Transferu Technologii, a budynek dawnej Akademickiej Przychodni Lekarskiej jest przebudowywany na Instytutu Psychologii. Kończy się budowa Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Sienkiewicza, trwa rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego przy ul. św. Józefa m.in. o boisko sportowe, a wkrótce ruszy budowa Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej i Centrum Nauk Technicznych.
Rektor wspomniał też o sukcesie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego. Niedawno, w rankingu miesięcznika perspektywy, zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce. Kilka latemu UMK na działalność tej szkoły przekazywał 1,2 mln zł rocznice, ale obecnie sama bilansuje ona swoje wydatki.

Prof. Andrzej Tretyn przypomniał, że za kilka miesięcy kończy drugą kadencję w roli rektora UMK i przechodzi na emeryturę. We władzach UMK funkcjonował przez 21 lat - 8 lat jako rektor, a poza tym jako prorektor i dziekan jednego z wydziałów.
Podczas wtorkowych obchodów Święta Uczelni wykład wygłosił biofizyk prof. Tomaso Poggio z Massachusetts Institute of Technology, który został laureatem pierwszej edycji międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", ustanowionej wspólnie przez UMK oraz Fundację Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI. Wyróżnieniem Convallaria Copernicana za zasługi dla UMK został z kolei uhonorowany wybitny fizyk prof. Józef Szudy.
Powiększyło się także grono Honorowych Profesorów UMK, czyli naukowców z wybitnym dorobkiem, którzy przeszli na emeryturę. Dołączyli do niego: prof. Grzegorz Goździewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. Wiesław Kozak z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. Andrzej Nowicki z Wydziału Matematyki i Informatyki.
Przedstawiono także kolejnych Ambasadorów UMK. To absolwenci UMK ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący uczelnię. Ambasadorami zostali: Stanisław Haftka, Paweł Neumann, Ta Binh, Tran Thi Hien i Janusz Żółtowski.
Podczas Święta Uczelni wręczono również dyplomy 113 nowym doktorom habilitowanym i 121 doktorom. Kilkudziesięciu pracowników UMK otrzymało wyróżnienia i odznaczenia państwowe i uniwersyteckie.
Na UMK zatrudnionych jest obecnie 4348 pracowników (z tego w Collegium Medicum 1429). 2330 to nauczyciele akademiccy (842 w CM). W tym gronie jest 266 profesorów (57 w CM) i 547 profesorów uniwersytetu (104 w CM). Na UMK studiuje 20 692 studentów, w tym 633 obcokrajowców. Uczelnię tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy). W ofercie UMK znajduje się m.in. 112 kierunków studiów.

Marek Nienartowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.