Święto Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze: "Zagraża nam kłamstwo udające prawdę!" [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
Piotr Ciastek

Święto Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze: "Zagraża nam kłamstwo udające prawdę!" [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to kulminacja lipcowego i sierpniowego pielgrzymowania na Jasną Górę. To jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W tradycji ludowej nazywane świętem Matki Bożej Zielnej. W tym roku upały pokonały pielgrzymów, którzy w sporej części podczas sumy pontyfikalnej kryli się przed słońcem pod drzewami i w parkach.

Na błoniach jasnogórskich i w przylegających do nich parków zgromadzili się pielgrzymi i mieszkańcy, który przynieśli ze sobą wianki, bo to dzień, kiedy katolicy nie tylko wspominają Matkę Bożą, ale także dziękują Bogu za dar stworzenia. Za piękno przyrody i lecznicze zioła.

Sumie pontyfikalnej, która rozpoczęła się o godz. 11.00, przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– W Jasnogórskim Domu Maryi, naszej Królowej, w Domu troskliwej opiekunki pielgrzymów, witam was drodzy siostry i bracia, którzy przybyliście na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mówił podczas powitania o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Generał Chrapkowski przypomniał o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a także o tym, że w przyszłym roku przypada 25-lecie 6. Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze.

– Przed nami ostatnie miesiące przygotowań do 31. Światowych Dni Młodzieży, święta wiary i spotkania młodego Kościoła pod przewodnictwem papieża Franciszka. W te przygotowania włączamy rozpoczęte w tym roku świętowanie jubileuszu wielkiego wydarzenia z 1991 r. – 6. Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze z Janem Pawłem II – mówił o. Arnold Chrapkowski.

W swojej homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo przytoczył m.in słowa ks. prof. Czesława Stanisława Bartnika:

To Chrystus jest Najwyższym Sensem historii. Wszystko inne jest tylko tłem dla rozwoju osoby ludzkiej. Osoba zaś Maryi, jako Matki Chrystusa i Kościoła wkracza w samo centrum dramatu historii zbawienia i ze względu na Chrystusa widzimy w Niej wielką i żywą nadzieję duchową dla teraźniejszości i przyszłości świata

Abp. przytoczył także wypowiedź śp. Ks. Kard. Józefa Glempa, który 15 sierpnia 2009 roku ostrzegał na Jasnej Górze:

Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej, wszędzie tam każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości. Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu, dlatego, że zwolennicy nowej ideologii zwalczają także rozum u myślących logicznie i odpowiedzialnie.

- Ten głos jakże aktualnie współbrzmi ze stanowiskiem Biskupów Polskich wyrażonym przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w sprawie obrony życia ludzkiego - podkreślił metropolita częstochowski - To odczytywanie głosów pasterskich w wymiarach czasu i tablicy wartości związanych z Dekalogiem i Ewangelią Chrystusa jest naszym nieustannym zadaniem, zarówno dla naszego życia indywidualnego i społecznego. Nam nie grozi, demagogicznie ujmując ‘państwo wyznaniowe’, ale jak mocno wołał Święty Jan Paweł II: zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro. A w sprawie wolności powiedział: nie wolno stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III Rzeczypospolitej - mówił na zakończenie abp Depo.

Pielgrzymi w liczbach

Jak do tej pory w trwającym właśnie sezonie pielgrzymkowym, od 23 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 163 pielgrzymki piesze. Wędrowało w nich 87 tys. osób. Do Częstochowy dotarło też 88 pielgrzymek rowerowych. Przyjechało w nich 5 tys. 150 osób. W 12 pielgrzymkach biegowych przybyły 244 osoby.

Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 50 pieszych pielgrzymek, a w nich w sumie 70 tys. osób.

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie 11 tys. 975 osób.
Były to: 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza - 5 tys. 600 osób, 35. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – 3 tys. 717 osób, Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej – 1 tys. 600 osób, 24. Pielgrzymka Niepełnosprawnych – 638 osób, 32. Praska Pielgrzymka Rodzin – 420 osoby.

*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Piotr Ciastek

Redaktor w oddziale Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.