Aldona Minorczyk

Święto zmarłych na rauszu [INFOGRAFIKI]

Aldona Minorczyk

Śląscy policjanci podsumowali akcję Znicz. Od 31 października do 3 listopada prawie 7,5 tysiąca funkcjonariuszy dbało o bezpieczeństwo odwiedzających groby najbliższych. Pogoda przez większą część weekendu sprzyjała kierowcom. Niestety, wielu z nich siadło za kierownicę po alkoholu.

W akcję zaangażowanych było 2247 policjantów ruchu drogowego oraz 5182 stróżów prawa z innych pionów. Dbali o płynność ruchu na drogach, patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu.

Jak informuje zespół prasowy, w trakcie weekendu na śląskich drogach życie straciła 1 osoba (w zeszłym roku były 3 ofiary śmiertelne). Odnotowano również mniej niż w ubiegłym roku wypadków, których było 19, podczas gdy rok wcześniej 25. Więcej natomiast niż w 2013 roku zanotowano kolizji drogowych – 430 (w 2013 roku – 384). W wypadkach drogowych rannych zostało 19 osób, czyli również mniej niż w roku ubiegłym, kiedy rannych było 32. Wpływ na mniejszą liczbę zdarzeń drogowych miało rozłożenie się ruchu na kilka dni oraz bardzo dobre warunki drogowe przez większą część trwania akcji.

Policjanci podkreślają: – Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest utrzymująca się nadal na wysokim poziomie liczba kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości. W tym roku zatrzymano aż 180 takich kierujących (w 2013 roku - 172). Niejednokrotnie kierowcy po zakrapianym obiedzie czy kolacji, podróżują z całą swoją rodziną, która niejako zgadza się na to, że pijany za kierownicą naraża ich życie i zdrowie, stanowi też zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Fakt ten wskazywać może na nadal powszechne przyzwolenie społeczne na wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Najedź kursorem na wykres i porównaj dane

Aldona Minorczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.