Olga Krzyżyk

Świętochłowice: program naprawczy miasta otrzymał negatywną ocenę RIO

Świętochłowice: program naprawczy miasta otrzymał negatywną ocenę RIO Fot. Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

W Regionalnej Izbie Obrachunkowej zapadły ważne decyzje dla Świętochłowic. Unieważniono uchwałę z sesji RM z 2 maja 2019. Jest też negatywna ocena programu naprawczego.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach unieważniło wczoraj uchwałę Rady Miejskiej w Świętochłowicach z 2 maja tego roku w sprawie przyjęcia programu postępowania naprawczego.

- Związane jest to z nieprawidłowościami w sposobie zwołania sesji. Dotyczyło to braku skutecznego powiadomienia radnych o zwołanej sesji - wyjaśnia Agata Syguda, naczelnik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

To jednak nie wszystko. Wczoraj skład orzekający RIO negatywnie ocenił świętochłowicki program postępowania naprawczego. - Skład zwrócił uwagę na to, że przedstawione działania naprawcze są niewystarczające, by móc ustabilizować sytuację finansową miasta - wyjaśnia Agata Syguda z katowickiej RIO.

Decyzje te nie są prawomocne. Teraz w kwestii unieważnienia uchwały Rady Miejskiej miasto może złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę należy wnieść do 30 dni od otrzymania uchwały kolegium RIO. Ponadto miasto może odwołać się od uchwały składu orzekającego RIO do pełnego składu kolegium RIO w sprawie wydania negatywnej oceny przedstawionego programu postępowania naprawczego. Na to miasto ma 14 dni.

- Jeżeli decyzja RIO będzie negatywna, to będziemy się odwoływać w kolejnych instancjach, tak, żeby ten plan oszczędnościowy w mieście Świętochłowice realizować - podkreślał Daniel Beger, prezydent Świętochłowic, podczas konferencji prasowej, która została zwołana wczoraj na godzinę 9 (jeszcze przed decyzjami RIO).

Przypomnijmy, że na 31 grudnia 2018 roku zadłużenie Świętochłowic wynosiło 102 mln 651 tys. 131 złotych, a w skład tego długu wchodzą obligacje, pożyczki, kredyty, niezapłacone składki do KZK GOP (dziś GZM), prolongata ZUS i niezapłacone faktury UM.
W związku ze złą kondycją finansową miasta prezydent Świętochłowic Daniel Beger zapowiedział, że potrzebne jest wdrożenie programu naprawczego. Potrzebne były oszczędności. Przygotowano go, jednak radni na sesji zwołanej 29 kwietnia nie przyjęli uchwały w tej sprawie. Dopiero na nadzwyczajnej sesji, 2 maja, 11 radnych, którzy przyszli na sesję RM, zagłosowało za przyjęciem programu. Teraz ponownie radni będą musieli głosować nad tą uchwałą.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.