Sylwester w Katowicach: wielki sukces na finał 150. urodzin miasta

Czytaj dalej
Justyna Przybytek - Pawlik

Sylwester w Katowicach: wielki sukces na finał 150. urodzin miasta

Justyna Przybytek - Pawlik

Sylwestrowa Moc Przebojów w Katowicach, była jak dotąd największą, najhuczniejszą i najdroższą zabawą sylwestrową zorganizowaną w stolicy aglomeracji śląskiej. Ile osób pojawiło się pod Spodkiem, ile to kosztowało?

Sylwestra w Katowicach współorganizowało miasto oraz telewizja Polsat. Stacja poinformowała, że na zabawę wyda od 2,5 mln zł do 3 mln zł. Z kolei katowicki magistrat zabezpieczył na ten cel 1,9 mln zł. Sporo, ale wydarzenie to było podsumowaniem trwających niemal rok obchodów 150-urodzin miasta.

Łącznie w całym naszym regionie odbyło się aż 45 zabaw sylwestrowych na świeżym powietrzu, spośród nich 11 zabaw miało status imprez masowych. Najwięcej ludzi przyszło, co nie jest dużym zaskoczeniem, pod katowicki Spodek. Jak wynika z szacunków śląskich policjantów, zabawa zgromadziła na placu przed Spodkiem aż 65 tys. osób.

-A przez cały wieczór rotacyjnie pod Spodkiem bawiło się nawet 100 tys. osób. To był fantastyczny finał obchodów 150-lecia miasta - napisał po imprezie Marcin Krupa, prezydent miasta, na swoim profilu na Facebooku. Mimo tłumów impreza przebiegała spkojnie. Zatrzymano 11 osób, cztery z nich za odpalanie rac (o zakazie wnoszenia materiałów pirotechnicznych organizator informował przed imprezą), a trzy w trakcie sylwestrowej nocy za pobicie, do którego doszło jednak nie pod Spodkiem, a na ulicy Mickiewicza. Pozostałe incydenty dotyczyły między innymi naruszenia nietykalności cielesnej pracownika ochrony oraz znieważenia policjanta.

Tłumy pod Spodkiem to jeden wymiar sukcesu. Drugi to oglądalność sylwestra w telewizji, podczas transmisji na żywo zabawę w Katowicach śledziło bowiem według różnych szacunków od ponad 3 mln zł widzów do ponad 4 mln. To znacznie więcej niż podobne imprezy realizowane przez TVP2 we Wrocławiu i TVN w Krakowie. Jak podaje za Nielsen Audience Measurement portal press.pl transmisja koncertu z Katowic (od 19.57 do 1.44 w nocy) przyciągnęła do Polsatu 3,1 mln widzów (kolejne 155 tys. osób oglądało go w Polsacie 2), zaś powitanie 2016 roku (w godz. 23.55-00.05) oglądało w Polsacie 3,75 mln widzów.

Przypomnijmy: koncerty, m.in. Bajmu, Enej, Golec uOrkiestry, Wilków, Pectus, czy zespołów Oberschlesien i 032, odbywały się na scenie szerokiem na 60 metrów, wysokiej na 16 i głębokiej na 20, której konstrukcję przywieziono do Katowic 15 tirami. Zainstalowano na niej około 595 m kw. ekranów, 1200 urządzeń świetlnych i nagłośnienie o mocy 300 kW.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.