Materiał informacyjny

Symbol polskiej wsi świętował. Dzień Bociana Białego

W Polsce oba gatunki bociana są pod ochroną. Fot. lasy.gov.pl W Polsce oba gatunki bociana są pod ochroną. Fot. lasy.gov.pl
Materiał informacyjny

31 maja obchodzony był Dzień Bociana Białego w Polsce. W Europie żyją dwa gatunki bocianów – czarny i biały, obydwa gniazdują w Polsce, ale tylko bocian biały ma swoje święto.

Bocian biały Ciconia ciconia jest jednym z najstarszych gatunków synantropijnych (żyjącym blisko ludzkich siedzib), według niektórych przynoszącym szczęście i zwiastującym zbliżającą się wiosnę. To symbol polskiej wsi, który zawsze zajmował szczególne miejsce w naszej tradycji, wierzeniach i kulturze. W przekonaniu mieszkańców wsi bocian był ptakiem zapowiadającym nadchodzące wydarzenia i ostrzegającym przed niebezpieczeństwem. Jego widok zapowiadał pogodę suchą, a pojawienie się bociana czarnego wskazywało na zbliżającą się słotę. Wspominają o nim najwięksi pisarze - Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” czy Juliusz Słowacki w „Hymnie - Smutno mi Boże”. Któż z nas nie obserwował tych ptaków na żywo, nie czytał bajki „Lis i bocian” czy nie widział słynnego obrazu „Bociany” Chełmońskiego? Bocian nie bez powodu jest jednym z symboli kraju nad Wisłą. Bioróżnorodność, klimat i środowisko sprawiają, że nasz kraj to doskonałe miejsce do lęgu i wychowu młodych bocianów. Na Podlasiu na powitanie wiosny wypiekano „busłowe łapy”, czyli drożdżowe bułki w kształcie palczastych bocianich nóg.

Bociany przylatują do strefy umiarkowanej na początku wiosny. Najpierw przybywają samce, by rozpoznać teren, a kilka dni później dołączają do nich samice. Ptaki te najczęściej budują swoje gniazda w pobliżu ludzkich osad, wykorzystując do tego dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Preferują wysoko położone miejsca ze względu na swoją wysmukłą sylwetkę, która utrudnia im budowę gniazd na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco dużo pokarmu wracają tam przez wiele lat. Polskie bociany są pod ścisłą ochroną i wymagają ochrony czynnej. Bocian biały figuruje w załączniku Dyrektywy ptasiej (Dyrektywa 2009/147/WE) dotyczącej ochrony dzikiego ptactwa, co czyni go w krajach członkowskich Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach programu Natura 2000.

W przeciwieństwie do bociana białego, spokrewniony z nim bocian czarny (Ciconia nigra) jest gatunkiem znacznie rzadszym i dla odmiany żyjącym w lasach. Na budowę gniazda wybiera miejsca niedostępne, ze starymi drzewami o rozłożystych koronach w sąsiedztwie terenów podmokłych i płytkich zbiorników wodnych. Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1400-1600 par bociana czarnego, a największe ich zagęszczenie stwierdzono na wschodzie kraju, tj. 8-10 par/100 km2.

W tym roku przypada 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.