Symulator nauczy lekarzy, jak rozpoznać nowotwór trzustki albo żołądka

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Agata Pustułka

Symulator nauczy lekarzy, jak rozpoznać nowotwór trzustki albo żołądka

Agata Pustułka

Najwszechstronniejszy symulator do praktycznego treningu, m.in. dla lekarzy gastroenterologów w Tychach. Pierwsze w Polsce tego typu szkolenie poprowadzi dr Tomasz Romańczyk (H-T. Centrum Medyczne - Endoterapia). Lekarze są jak piloci; co jakiś czas muszą skorzystać ze szkolenia w symulatorze.

Lekarze endoskopiści z całej Polski mogą w Tychach sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze, który obrazuje kilkadziesiąt tysięcy różnych przypadków medycznych.

- Dzięki temu lekarz nie działa w ciemno. Widzi wszystko jak na dłoni, czyli różne zmiany zachodzące w narządach. Potem, badając pacjenta, szybciej je rozpozna - mówi dr Tomasz Romańczyk, który zorganizował pierwszy taki w Polsce kurs, który rozpoczął się wczoraj.

Oprócz ćwiczeń na symulatorze uczestnicy wezmą udział w pokazowych sesjach, podczas których dr Romańczyk oraz dr Michał Dubowik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zdiagnozują czworo pacjentów metodą ultrasonografii endosko-powej.

- Endoskop wprowadza się przez jamę ustną i przełyk do wybranego miejsca, a na jego końcu znajduje się USG, które przekazuje nam odpowiedni obraz - wyjaśnia dr Romańczyk.

Ta metoda badania przewodu pokarmowego nie wymaga naświetlań i m.in. dlatego jest bezpieczna dla pacjenta. Poza tym podczas samego badania można wykonać różne zabiegi, np. u chorego z podejrzeniem raka trzustki zrobić biopsję. - To dla chorego sytuacja komfortowa, bo zabieg jest krótki, precyzyjny - dodaje dr Romańczyk.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.