SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

Czytaj dalej
Kronika OSP

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

Kronika OSP

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest jednym z czołowych polskich producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej oraz innych służb mundurowych.

Długoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej, wysoko wyspecjalizowania kadra oraz zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala firmie oferować pojazdy na najwyższym światowym poziomie technicznym. Dzięki temu klienci otrzymują pojazdy spełniające wysokie wymagania jakościowe i użytkowe. Potwierdzają to liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. otrzymane na takich wystawach jak: Międzynarodowa Wystawa Ratownictwa, Zabezpieczenia i Techniki Pożarowej EDURA.

Firma powstała w 1992 roku jako przedsiębiorstwo prywatne o nazwie „Budowa Pojazdów Specjalnych Zbigniew Szczęśniak”, które zgodnie z ówczesnym zapotrzebowaniem rynku specjalizowało się w remontach samochodów pożarniczych. Nabyte doświadczenie pozwoliło poznać dogłębnie ich konstrukcję oraz ocenić wady i zalety.

Kolejnym etapem rozwoju firmy była produkcja fabrycznie nowych samochodów pożarniczych z wykorzystaniem krajowych podwozi. Oprócz produkcji zabudów specjalistycznych firma zajmowała się również produkcją kabin załogowych, które były trudno dostępne w tamtym okresie na polskim rynku.

Z perspektywy czasu można stwierdzić, że był to przełomowy moment w działalności przedsiębiorstwa, który wytyczył kierunek jej dalszego rozwoju. W efekcie, w 1998 roku firma zaczęła zastępować podwozia krajowe importowanymi - renomowanych producentów oraz rozszerzyła ofertę kabin załogowych dla pojazdów. Produkcja pojazdów została podzielona na trzy wiodące grupy produktowe, tj.: pojazdy pożarnicze, pojazdy dla wojska oraz inne pojazdy specjalne, takie jak mobilne laboratoria, pojazdy łącznościowe czy ciężkie samochody warsztatowe.

Kolejne lata to okres dynamicznego, a zarazem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, podczas którego został wprowadzony pierwszy wśród firm branży pożarniczej w Polsce Zintegrowany System Zarządzenia Jakością według norm ISO 9001, ISO 14001 i AQAP 2110. Opracowano i opatentowano wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, unowocześniono park maszynowy, wprowadzono Wewnętrzny System Kontroli oraz systematycznie rozwijano gamę oferowanych pojazdów zwiększając tym samym produkcję i udział spółki w rynku.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne  - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

W rezultacie powiększonej struktury przedsiębiorstwa, w 2013 roku dokonano zmiany jego siedziby, formy prawnej, logotypu i nazwy na „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.”, pod którą obecnie funkcjonuje i jest rozpoznawane na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Niezmienny pozostał rodzinny charakter własności firmy z całkowicie polskim kapitałem.
Nowoczesny zakład produkcyjny oddany do użytku w 2013 r. umożliwia wykonanie co najmniej 150 pojazdów rocznie dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Od początku swego istnienia przedsiębiorstwo dostarczyło swoim Klientom ponad 2000 pojazdów, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i likwidacji zagrożeń powstałych w wyniku kataklizmów czy katastrof drogowych.

W tym roku rozpoczęliśmy kolejny etap rozbudowy zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej. Do końca 2018 roku powstanie dodatkowe 5500 m2 powierzchni, co przełoży się bezpośrednio na zwiększenie mocy produkcyjnych.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne  - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

Równie ważne co rozwijanie możliwości produkcyjne jest dla nas zastosowanie najnowszej technologii przy budowie pojazdów specjalnego przeznaczenia. W tym celu wykorzystujemy własne innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które dostosowują pojazd do indywidualnych oczekiwań Klienta. Współpraca z renomowanymi ośrodkami naukowo-badawczymi zapewnia przestrzeganie najwyższych standardów wykonania, ergonomicznych rozwiązań i technicznego wyposażenia pojazdów. Dzięki temu możemy oferować Klientom optymalne rozwiązania spełniające ich oczekiwania.

Oferta produkowanych przez przedsiębiorstwo samochodów pożarniczych obejmuje wszystkie typy pojazdów, począwszy od lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych po ciężkie specjalne samochody ratownictwa drogowego i technicznego. Uzupełnieniem tego są różnego rodzaju kontenery i przyczepy pożarnicze. Zabudowy wykonywane są na podwoziach renomowanych światowych firm takich jak: Iveco, Scania, Renault, zgodnie z wymaganiami Zamawiającego.

Samochody pożarnicze stanowią niewątpliwie najchętniej kupowane produkty naszej firmy. Klienci mogą wybrać pojazd z jednej z trzech głównych grup: lekki, średni lub ciężki. Lekkie samochody strażackie to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 7500 kg, z układem napędowym 4x4 lub 4x2, mocy silnika do 120 KM, z zamontowanym zbiornikiem wody o pojemności do 1000L, zbiornikiem piany o pojemności do 100L. Najczęściej użytkowane przez straż pożarną są średnie samochody ratowniczo-gaśnicze z DMC nie przekraczającą 16 000kg (moc silnika 250-300KM). W tych pojazdach możliwe jest zamontowanie zbiornika wody o pojemności do 3500L i zbiornika piany – o pojemności do 350L. Jeśli w pojeździe potrzebny jest zbiornik wody o dużej pojemności, do 7000L (lub większej) oraz zbiornik piany o pojemności ok. 700L, stosowane są ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze z DMC powyżej 16 000kg i o mocy silnika ponad 300 KM.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne  - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

Pojazdy pożarnicze podlegają rygorystycznym wytycznym, zgodnie z którymi muszą one spełniać wymagania polskich przepisów o ruchu drogowym, z uwzględnieniem tych dotyczących pojazdów uprzywilejowanych, stosować się do wymagań zawartych w normie PN-EN 1846-2 oraz posiadać aktualne świadectwo dopuszczenia do stosowania w ochronie przeciwpożarowej na terenie Polski wydawane przez akredytowaną jednostkę certyfikującą CNBOP. Wszystkie te zarządzenia są ściśle przestrzegane w naszym zakładzie produkcyjnym, zarówno na etapie przygotowywania oferty, jak i wykonywania pojazdu oraz wydawania go do użytku Klienta.

Flagowe pojazdy firmy SZCZĘŚNIAK dla straży pożarnej oparte są o opatentowany system zabudów modułowych, który umożliwia łatwą konfigurację pojazdów we wstępnej fazie projektu oraz modyfikację już wyprodukowanego samochodu. Rozwiązanie to również znacznie skraca czas naprawy w przypadku uszkodzenia modułu zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii 3D CAD, nadwozia pojazdów są indywidualnie dobierane i profesjonalnie projektowane z uwzględnieniem ergonomii, funkcjonalności oraz właściwego rozkładu nacisków na elementy konstrukcyjne podwozia. Komputerowe projektowanie, obliczenia numeryczne oraz dostęp do informacji zawartych na portalach dla firm zabudowujących większości producentów podwozi, skutkują szeroką wiedzą o powstającym pojeździe już na etapie projektu. Dzięki standaryzacji i precyzyjnemu przygotowaniu podzespołów, znacznie został ograniczony czas budowy oraz montażu wyposażenia na pojazdach. Dzięki temu możemy zapewnić naszym odbiorcom krótkie terminy dostaw. Pozytywna motywacja oraz wysoki poziom kompetencji pracowników zapewniają, że tworzony produkt końcowy zawsze jest wysokiej jakości. Każdorazowo przed wydaniem pojazdu Zamawiającemu, organizujemy szkolenie przyszłych użytkowników z zakresu optymalnego wykorzystania parametrów technicznych pojazdu i bezpieczeństwa jego obsługi.
Dla zapewnienia pełnego komfortu użytkowania naszych pojazdów, do dyspozycji Klientów pozostaje Dział Serwisowy. Zapewnia on profesjonalną obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną naszych pojazdów specjalnych. Służymy pomocą w umówieniu się w najbliższych Państwu serwisach podwozi. Mając na względzie dobro naszych klientów współpracujemy wyłącznie z najlepszymi autoryzowanymi stacjami obsługi. Wiedząc jak ważny jest czas reakcji oraz utrzymanie pojazdów ratowniczych w pełnej gotowości, nasza firma posiada nowoczesny samochód serwisowy, dzięki któremu możliwe jest wykonanie przeglądów lub napraw w miejscu stacjonowania pojazdu.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne  - dla straży pożarnej i innych służb mundurowych

Wiele jednostek terytorialnych w Polsce użytkuje produkt flagowy firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z.o.o., którym jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Eurocargo ML150E28WS. To idealny pojazd dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadających na swoim obszarze chronionym lasy – pola – cieki wodne – torfowiska, jednym słowem wymagający teren, tam gdzie typowy pojazd na bliźniaczym ogumieniu nie dojedzie gdy sytuacja tego wymaga. Pojedyncze terenowe ogumienie o rozmiarze 14.00 R20 doskonale spisuje się zarówno na drodze utwardzonej jak i w terenie. Opinie zadowolonych klientów, użytkujących ten samochód, dowodzą, że dobrze skonstruowany pojazd to bezpieczeństwo, ergonomia i pełna satysfakcja użytkownika. Pomimo zastosowania zbiornika 3500 l wody oraz zapewnienia miejsca na wyposażenie zgodne ze standardem wyposażenia KG PSP, pojazd nadal dysponuje rezerwą masy sięgająca prawie tony co gwarantuje długą niezawodność, wyśmienite własności trakcyjne oraz stosunek mocy do masy pojazdu zapewniający odpowiednią dynamikę.

Większość oferowanych pojazdów pożarniczych posiada standardowe wyposażenie, takie jak: maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, mocowanie aparatów oddechowych w kabinie pojazdu, belka z czterema reflektorami dalekosiężnymi, sygnalizacja pojazdu uprzywilejowanego, system ostrzegawczy alarmowo-dźwiękowy, autopompa, zwijadło szybkiego natarcia, mocowania na sprzęt, system zraszania podwozia, wyciągarka elektryczna, działko wodno-pianowe. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji wyposażenia pojazdu.

Wszystkich zainteresowanych ofertą naszej firmy zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej siedziby w Bielsku-Białej i osobistego zapoznania się z naszymi produktami.

Kronika OSP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.