Łukasz Klimaniec

Szczyrk Mountain Resort i zima 2018/2019. Słowacy budują ściany przeciwwiatrowe w Beskidach

Szczyrk Mountain Resort i zima 2018/2019. Słowacy budują ściany przeciwwiatrowe w Beskidach Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Ściany przeciwwiatrowe, system monitorowania położenia liny i urządzenia stabilizujące położenie kanap – to niektóre z rozwiązań, jakie już tej zimy wprowadzi słowacki inwestor w ośrodku narciarskim Szczyrk Mountain Resort.

Sporo nowości czeka nadchodzącej zimy na narciarzy w Szczyrku. Budowana kolej kanapowa o długości 1690 metrów, która w ciągu godziny przewiezie 2 tys. osób z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę, to tylko jedna z nich, za to najbardziej rzucająca się w oczy. Obecnie na kolejce jest instalowana lina, a jej kanapy już czekają na Hali Skrzyczeńskiej. Jak informuje Beata Markiewicz, brand manager Szczyrk Mountain Resort, do końca października lina zostanie zamontowana, a kanapy zawisną na niej w listopadzie. Nowością będą urządzenia przeciwwiatrowe.

Markiewicz przypomina, że w minionym sezonie przez osiem dni koleje linowe były narażone na mocne porywy wiatru, co zdestabilizowało pracę ośrodków w Szczyrku. Dlatego tuż po zakończonym sezonie przygotowano plan możliwych rozwiązań przeciwwiatrowych. Na górnych stacjach kolei gondolowej i kolei kanapowych zostaną zamontowane wysokie ściany przeciwwiatrowe, co pozwoli na bezproblemową pracę urządzeń transportowych w miejscach wyprzęgania, czyli w miejscu wjazdu gondoli lub krzesła na rolki. Słowacki inwestor postawił także na system monitorowania położenia liny tzw. CPS (Cable Position Super-vision). Polega on na tym, że specjalne zainstalowane czujniki na bateriach rolkowych pod liną w momencie mocniejszych podmuchów wiatru wyślą sygnał, a wtedy główny kontroler na tej podstawie będzie mógł na przykład spowolnić prędkości urządzenia transportowego lub zatrzymać kolejkę.

Nowością będą także urządzenia stabilizujące położenie kanap kolei. System stabilizacyjny będzie równoważył kierunek wiatru i odpowiednio stabilizował krzesło, którym pojadą narciarze.

– Takie rozwiązania już w tym sezonie zagwarantują gościom w Szczyrku bezpieczne warunki narciarskie – zaznacza Beata Markiewicz.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.