Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach: służby mundurowe przygotowują się na wypadek ataku terrorystycznego

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach: służby mundurowe przygotowują się na wypadek ataku terrorystycznego

Patryk Drabek

Służby mundurowe oraz ratownicze biorą udział w ćwiczeniach, które mają sprawdzić jak wygląda ich współpraca w kryzysowej sytuacji. Dla przykładu: w przypadku ataku terrorystycznego.

W szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach może wziąć udział nawet 18 tysięcy uczestników. Międzynarodowa konferencja odbędzie się w grudniu tego roku i wymaga szczególnego zabezpieczenia. Dlatego też ćwiczenia, które są jednym z elementów przygotowań do tego wydarzenia. Dziś, w Katowicach, wezmą w nich udział policjanci, funkcjonariusze CBŚP, straż pożarna, straż graniczna i służby medyczne. W związku z ćwiczeniami, możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym na terenie Katowic.

AKTUALIZACJA 10:30
OGROMNE UTRUDNIENIA W RUCHU W CENTRUM KATOWIC. DROGI ZAMKNIĘTE

Warto też wiedzieć, że dziś straż graniczna tymczasowo przywróci kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych. W ćwiczeniach, odbywających się na terenie województwa śląskiego i opolskiego, wezmą udział funkcjonariusze wszystkich placówek śląskiego oddziału straży granicznej oraz policjanci, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz służby z sąsiednich państw.

Ćwiczenia zostaną przeprowadzone w siedmiu wytypowanych miejscach (przejścia drogowe, kolejowe i lotnicze), m.in. w Cieszynie - Boguszowicach, Gorzyczkach (A1), Nowych Chałupkach, Trzebini i Katowicach-Pyrzowicach. Potrwają od godziny 15 do 21.

- Nie będzie to powodowało utrudnień w podróżowaniu. Codziennie dokonujemy legitymowania i kontroli legalności pobytu na szlakach komunikacyjnych - podkreśla mjr SG Katarzyna Walczak, rzeczniczka prasowa komendanta śląskiego oddziału straży granicznej.

Dodaje, że decyzję dotyczącą ewentualnego, tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji. Faktem jest jednak, że straż graniczna ma już spore doświadczenie w tego typu rozwiązaniu. Kontrole były bowiem przywracane na polskich granicach już podczas Euro 2012, Szczytu Klimatycznego ONZ w 2013 roku oraz w trakcie Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.