Szef metropolii. Kim pan jest, panie Karolczak

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala-Azarko
Marcin Zasada

Szef metropolii. Kim pan jest, panie Karolczak

Marcin Zasada

O dwa tygodnie za późno, ale finalnie w drodze szerokiego porozumienia śląsko-zagłębiowska metropolia wybrała we wtorek swoje władze. Na pierwszego przewodniczącego zarządu związku wybrano Kazimierza Karolczaka. Zgromadzeniem metropolii, w skład którego wchodzą samorządowcy z wszystkich 41 gmin objętych integracją, pokieruje prezydent Katowic Marcin Krupa. Z kolei 5-osobowy zarząd związku tworzą, oprócz Karolczaka (przewodniczący): Danuta Kamińska (kandydatka Katowic), Karolina Wadowska (Piekary Śląskie), Krzysztof Zamasz (Tychy) oraz Grzegorz Kwitek (Gliwice).

Dzięki kompromisowi zarówno Karolczak, jak i Krupa obejmują władzę w metropolii z dużym mandatem poparcia (w głosowaniu zdobyli niemal jednogłośną większość). To ważne nie tylko w kontekście wcześniejszych podziałów w środowisku samorządowym, ale i wobec zapowiedzi polityków PiS o możliwej rządowej interwencji na wypadek kolejnego pata podczas wyborów władz związku.

Kazimierz Karolczak
Marzena Bugala-Azarko Kazimierz Karolczak

Najważniejszym zadaniem metropolii, zgodnie z ustawą, będzie reforma i integracja modelu komunikacji publicznej na terenie całej metropolii. W drugiej połowie przyszłego roku gotowy ma być jeden wspólny bilet, z którym będzie można jeździć po całej aglomeracji. Już na przyszły tydzień planowane jest spotkanie z przedstawicielami wszystkich trzech organizacji transportowych operujących w metropolii: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.