Szkoła dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Szkoła dla seniorów

Dariusz Brożek

Starsze osoby będą miały miejsce spotkań i opiekę. W Skwierzynie powstaje centrum senioralne.

W budynku po Zespole Szkół Technicznych ma powstać tzw. centrum senioralne. - To świetny pomysł. Władze konsultowały go z nami - mówi Michał Muzia, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów.

Lat nam przybywa

Skąd pomysł, żeby zainwestować w ośrodek dla seniorów? Odpowiedzi można szukać choćby w statystykach. Ponad 2,8 tys. mieszkańców gminy ukończyło już 60. rok życia. Prawie 400 z nich wypełniło i dostarczyło do ratusza ankietę na temat placówki, przygotowaną przez urzędników. W ankietach dokładnie 392 osoby poparły pomysł utworzenia centrum, a 262 z nich wyraziły zgodę na częściową odpłatność za korzystanie z ośrodka. - Ewentualne opłaty to sprawa otwarta. Urząd wojewódzki ma dopłacać nawet do 200 złotych miesięcznie do jednej osoby w ośrodku - mówi burmistrz_Lesław Hołownia.

Seniorzy z wigorem

Budynek po Zespole Szkół Technicznych od trzech lat stoli pusty i niszczeje. Zaadaptowanie go na potrzeby mieszkańców w podeszłym wieku będzie możliwe dzięki rządowemu programowi Senior - Wigor. - Koszt remontu oszacowaliśmy wstępnie na ponad 400 tys. zł. Mamy jednak szansę na dotację w wysokości 250 tys. zł. Do 14 sierpnia wystąpimy o nią do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego - zapowiada burmistrz Hołownia.

Jeśli gmina dostanie dotację i radni zgodzą się na utworzenie centrum, do końca grudnia budynek zostanie wyremontowany i od stycznia 2017 r. skwierzyńscy seniorzy będą tu chodzić na różne zajęcia. - Przygotujmy dla nich pomieszczenia na zajęcia artystyczne i rehabilitację, świetlicę, bibliotekę z telewizorem i komputerem z dostępem do internetu oraz kuchnię, gdzie będą mogli sobie przygotowywać kawę i herbatę - mówi Zbigniew Mora-czyński z urzędu miejskiego.

- Korzyści będą podwójne. Zagospodarujemy opuszczony i niszczejący pustostan, ale przede wszystkim osoby w podeszłym wieku będą mogły spotykać się przez kilka godzin dziennie w swoim gronie i rozwijać zainteresowania pod opieką fachowców - wyjaśnia burmistrz.

Na utrzymanie centrum gmina miałaby wydawać około 100 tys. zł rocznie. Jak podkreśla Zbigniew Moraczyński, obecnie opuszczony obiekt kosztuje urząd 30 tys. zł. Dlatego realne wydatki na centrum wyniosą 70 tys. zł. - W następnych latach będziemy mogli liczyć na kolejne dotacje na utrzymanie centrum w ramach programu Senior-Wigor - dodaje Małgorzata Strzelczyk z magistratu.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.