Janusz Strzelczyk

Szkoła rodzenia w Częstochowie jednak będzie działała

Szkoła rodzenia w Częstochowie Fot. Piotr Ciastek Szkoła rodzenia w Częstochowie
Janusz Strzelczyk

Jeszcze w projekcie budżetu Częstochowy na 2020 rok nie było pieniędzy na szkołę rodzenia w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zapewnił, że pieniądze na ten cel zostaną zapisane.

- Ramowy program szkoły rodzenia zasadniczo nie zmieni się w tym roku - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

Wkrótce powinna zostać podpisana stosowna umowa i ogłoszony zostanie nabór do szkoły rodzenia. Zajęcia rozpoczną się prawdopodobnie na początku marca.

Wydział Zdrowia Urzędu Miasta przewiduje, że środki, które udało się ostatecznie wygospodarować w tym roku na kontynuację szkoły rodzenia w Miejskim Szpitalu Zespolonym (w wysokości 40 tys. zł), powinny wystarczyć na organizację do końca roku zajęć dla 8 grup w sumie dla około 20 osób.

Zajęcia dla danej grupy trwają z reguły 10 tygodni i obejmują 20 godzin szkoleniowych, więc zajęcia danej i kolejnych grup w ciągu roku czasowo się zazębiają. W ubiegłym roku udało się zorganizować 10 szkoleń, ale pieniędzy było nieco więcej, bo 52,5 tys. złotych.

W Szpitalu Miejskim w Częstochowie, w lecznicy przy ulicy Mickiewicza w 2016 roku uruchomiono bezpłatną szkołę rodzenia. To tutaj mieszkanki miasta i ich partnerzy mogą poznawać tajniki porodu i opieki nad dziećmi. Bezpłatna szkoła powstała w ramach miejskiego programu edukacji przedporodwej i oferuje profesjonalne wsparcie w przygotowaniu do bezpiecznego porodu i opieki nad noworodkiem. Na zainteresowane panie oraz osoby towarzyszące czeka wykwalifikowana kadra, prowadząca zajęcia teoretyczne oraz gimnastyczne. Ze szkoły rodzenia mogą korzystać częstochowianki między 21 a 26 tygodniem ciąży. Jak pokazują liczne przykłady, po takich zajęciach poród wydaje się być mniej przerażający.

Oprócz mycia noworodka, dyplomowane położne uczą też tego, jak go przenosić, karmić naturalnie i butelką, a także przewijania. Rodzice pytają o to, jak podnosić dziecko, jak je nosić w beciku. Tych pytań jest bardzo wiele i personel medyczny stara się zaspokoić ciekawość mam i ojców, a także rozwiać ich obawy związane z macierzyństwem i ojcostwem.

Pierwsze szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia - to zajęcia organizowane dla kobiet ciężarnych i ich partnerów, przygotowujące do porodu, w tym do porodu rodzinnego. Pierwsze szkoły rodzenia powstały po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii, a w Polsce funkcjonują one od 1956 roku. Patronat nad polskimi szkołami rodzenia sprawuje warszawski Instytut Matki i Dziecka.

Typowy program realizowany w szkole rodzenia obejmuje m. in. ćwiczenia oddechowe, gimnastyczne i relaksacyjne, a także naukę karmienia piersią i podstawowych zajęć przy noworodku, jak przewijanie czy kąpanie.

W szkołach rodzenia przyszły ojciec może otrzymać zaświadczenie uprawniające do udziału w porodzie rodzinnym.

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do narodzin dziecka. Program pozawala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z narodzinami dziecka.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.