Szkoła to nie tylko budynek, ale także społeczność

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska

Szkoła to nie tylko budynek, ale także społeczność

Alicja Kalinowska

- Przyjaźnie, które nawiązałam w szkole podstawowej nadal trwają - mówi Barbara Zużewicz, obecnie uczennica drugiej klasy wąbrzeskiego liceum ogólnokształcącego.

Szkoła często jest miejscem, w którym poznajemy przyjaciół na całe życie, to tutaj przeżywamy pierwsze porażki, ale również osiągamy sukcesy.

Niewątpliwie takim miejscem jest podstawówka w Książkach, która niedawno obchodziła 30-lecie swojego istnienia.

Z okazji jubileuszu na boisku szkolnym odbyła się impreza. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, ale również absolwenci tej szkoły. - Chętnie tutaj wracam. Pierwsze przyjaźnie nawiązały się jeszcze w przedszkolu i one przetrwały. To miejsce, które naprawdę chętnie wspominam - dodaje Basia Zużewicz.

Podczas imprezy można było również obejrzeć występy uczniów, wziąć udział w konkursach wiedzowych. Odbyły się także zawody sportowe w których wzięli udział uczniowie i absolwenci. Nie brakowało pokazów strażackich i poczęstunku. Tego dnia w szkole pojawili się również emerytowani nauczyciele. - Budynek, który w tym roku obchodzi 30-lecie powstawał etapami. Ukończenie jego budowy i przeprowadzka tutaj to było bardzo duże wydarzenie w życiu naszej społeczności - wspomina Gabriela Jankowska, emerytowana nauczycielka szkoły w Książkach.

Dlaczego była potrzebna budowa nowego obiektu? - Poprzedni, prawie stuletni, spłonął w ferie zimowe w 1981 roku - wspomina Józefa Jarzyńska, która w tamtym czasie zsiadała w radzie wojewódzkiej.

W październiku 1982 roku rozpoczęto prace przygotowujące teren pod budowę. Uczniowie klas V-VIII przez kilka lat byli dowożeni do szkoły w Brudzawkach.

Nowy budynek został otwarty w 1986 roku. We wrześniu jego progi przekroczyło ponad trzystu uczniów klas I-VIII. Nie oddano jeszcze do użytku sali gimnastycznej. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się w holu i pod chmurką. Brakowało stołówki i kuchni, a uczniów z Zaskocza, Brudzawek i Blizna dowożono do Książek jednym autobusem.

Obecnie do szkoły podstawowej w Książkach uczęszcza 346 uczniów (łącznie z przedszkolakami).

Alicja Kalinowska

Z "Gazetą Pomorską" jestem związana od 2004 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.