Szkoła w Tulcach: Nauczycielka doprowadzona do udaru, gdy wystawiła złą ocenę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Łukasz Cieśla

Szkoła w Tulcach: Nauczycielka doprowadzona do udaru, gdy wystawiła złą ocenę

Łukasz Cieśla

Nieprzytomną nauczycielkę Zofię H., wprost ze szkoły w Tulcach, pogotowie zabrało na oddział intensywnej opieki medycznej. Przyczyną udaru mózgu i wypadku przy pracy był kilkumiesięczny stres związany z sytuacją w szkole. Konflikt rozpoczął się, gdy Zofia wystawiła niższą ocenę z zachowania uczniowi pierwszej klasy, synowi innej nauczycielki.

Nauczyciele z podpoznańskich Tulec zachodzą w głowę, dlaczego dość błaha sytuacja – dotycząca świadectwa ucznia pierwszej klasy – doprowadziła do tak poważnych konsekwencji. Do zagrożenia życia u doświadczonej nauczycielki, do konfliktów w gronie pedagogicznym, wśród rodziców, do postępowania w kuratorium i procesów sądowych. Padają głosy, że wśród tuleckich nauczycieli są równi i równiejsi. Jednym wolno więcej, wchodzą dyrektorowi na głowę, inni mają się podporządkować.

Zofia H., która konflikt przypłaca zdrowiem, w podstawówce w Tulcach pojawiła się w 2010 roku. Codziennie dojeżdżała do pracy samochodem, kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Punktualna, zasadnicza, zdyscyplinowana, ceniąca porządek - tak postrzegali ją znajomi z pracy. Rodzice dodawali, że jest nauczycielem starszej daty. Zofia nie obraża się o takie określenie.

W roku szkolnym 2013/2014 zaczęła uczyć jedną z pierwszych klas. Wśród uczniów miała syna innej nauczycielki z miejscowego zespołu szkół. Uzdolnionego, ale sprawiającego kłopoty wychowawcze. Pracownicy szkoły, chcący zachować anonimowość, opowiadają, że był nadpobudliwy, nie znał granic, wkładał sobie ołówek do nosa i uszu.

Pod nazwiskiem wypowiada się za to Alina Kizierowska, emerytowana anglistka i germanistka, która przez rok pracowała w Tulcach na zastępstwie. Poznała chłopca w poprzednim roku szkolnym, gdy był uczniem czwartej klasy.

- Nie wykonywał poleceń. Bawił się plasteliną albo zajmował się innymi zabawkami, dopiero pod presją potrafił się uczyć. Z tej klasy wychodziłam wykończona. Były liczne konflikty między dziećmi, w których ten chłopiec brylował

– opowiada Alina Kizierowska.

W dalszej części przeczytasz:

 • Szczegóły konfliktu między nauczycielkami.
 • Kto konspirował przeciw nauczycielce?
 • Grupka rodziców zarzucała Zofii „skrajną dyscyplinę”. Co miała nakazywać dzieciom?
 • Kuratorium oświaty nie zajęło się skargą Zofii. Dlaczego?
 • Jak wyglądała postawa szkoły?
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.