Szkoły i przedszkola w Łodzi, które przyjmą dzieci z Ukrainy. Lista szkół gotowych na przyjęci uchodźców 6.03.2022

Czytaj dalej
Fot. Nexta/Twitter
Marcin Darda

Szkoły i przedszkola w Łodzi, które przyjmą dzieci z Ukrainy. Lista szkół gotowych na przyjęci uchodźców 6.03.2022

Marcin Darda

Wydział edukacji Urzędu Miasta Łodzi wyznaczył po jednej szkole i przedszkolu w każdej dzielnicy miasta, w których będą się uczyć dzieci uchodźców z Ukrainy. Do podstawówek przyjęto już 55 uczniów.

Wyznaczone przedszkola i szkoły podstawowe mają pełnić rolę punktów węzłowych dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Zapewnią im miejsca „od ręki”, mają mieć powiększone oddziały i być otwarte na zapotrzebowania uchodźców.

Przedszkola miejskie, które wyznaczono to:

Pięć podstawówek, w których natychmiast będą przyjmowani dzieci uchodźców to:

[polecane]22572501,22509731[/polecane]

– W szkołach tych powstały oddziały przygotowawcze – poinformowała radnych z komisji ds. rodziny, dzieci i młodzieży Elżbieta Płaszczyk, wicedyrektor wydziału edukacji UMŁ. - To szczególna forma edukacji, oparta na małej liczbie uczniów, zapewnimy też tłumaczy, których staramy się szukać również wśród samych uchodźców, by była to dla nich forma aktywizacji. W oddziałach tych będzie możliwość łączenia dzieci na różnych poziomach wiekowych, co będzie miało znaczenie na przykład dla rodzeństw w różnym wieku, tak, by ich nie rozdzielać, będzie też opieka psychologiczna. W tych szkołach będzie także przedłużona praca świetlić, do godz. 19, by rodzice mieli czas na inne formalności.

Starszymi uczniami przybyłymi do Łodzi z Ukrainy zajmie się na razie XXIII Liceum Ogólnokształcące (ul. Piłsudskiego 159). To placówka, która ma doświadczenie w pracy z uczniami cudzoziemskimi, także ukraińskimi. XXIII LO będzie czymś na kształt szkoły pierwszego kontaktu, bo w miarę zapotrzebowania, na uchodźców będą się otwierać także szkoły zawodowe.

Dla dzieci, które nie są gotowe, by uczęszczać do szkół, opiekę zapewnić mają m.in. trzy centra edukacji pozaszkolnej. Według stanu na czwartek (3 marca) do łódzkich podstawówek przyjęto 55 dzieci z Ukrainy, do przedszkoli trójkę dzieci, a także sześcioro uczniów szkół ponadpodstawowych.
[polecane]22562647,22569433[/polecane]

- Jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna – mówi Elżbieta Płaszczyk. - Mamy informacje, że do uchodźców już w Łodzi zainstalowanych, w drodze są ich rodziny, zatem przyjęcia kolejnych dzieci to kwestia kilku dni.

.

Rodzice dzieci przybyłych z Ukrainy będą mogli się starać o zasiłki szkolne. Przygotowywana przez rząd specustawa ma im także zapewnić bezpłatne posiłki, choć wiadomo, że już teraz dyrektorzy szkół zwalniają ich z opłat.

Z kolei zgłoszenia do żłobków mają być rozpatrywane indywidualnie w tym sensie, że nie wyznaczono "specjalnych" dla dzieci uchodźców. Zgłoszenia będą przyjmowane przez kierownictwa wszystkich żłobków.

Centrum Administracyjnej Pieczy Zastępczej, jak mówi dyrektor Piotr Rydzewski, jak dotąd przyjęło 41 dzieci, w większości wychowanków Domu Dziecka w Równem. Zamieszkały w Domu Dziecka nr 1 przy ul. Aleksandrowskiej, jednak w drodze jest grupa ponad 130 dzieci z Kijowa i Odessy. Tłumaczy dla nich zapewnia Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, który ma zamiar wdrożyć dla tych dzieci specjalny projekt nauki języka polskiego.

[polecane]22548073,22560393[/polecane]
[polecane]22555143,22556895[/polecane]

Marcin Darda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.