Leszek Kalinowski

Szkoły kuszą uczniów, oni mogą wybrać trzy z nich i wiele klas

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych odbywają zajęcia w różnych firmach, laboratoriach, a nawet w... tirze. Wszystko po to, by być Fot. Mariusz Kapała Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych odbywają zajęcia w różnych firmach, laboratoriach, a nawet w... tirze. Wszystko po to, by być jak najlepiej przygotowanym do pracy.
Leszek Kalinowski

Rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Do szkół wpływają podania. Czy znów potwierdzi się moda na ścisłe i techniczne kierunki? Jakie są nowości?

- Mój kolega z ławki już zaniósł podanie. A ja ciągle się zastanawiam - mówi gimnazjalista Marcin. - Rodzice chcieliby, bym od razu zdobył zawód i miał swoje pieniądze.

Marcin ma czas do 10 czerwca. Nabór w mieście przeprowadzany jest elektronicznie. By nie zostać bez miejsca, warto wpisać jak najwięcej klas. Ograniczenie dotyczy tylko szkół. Można wybrać trzy. W zależności od uzyskanych punktów komputer przydzieli nas do odpowiedniego oddziału.


Zainteresowanie ogólniakami w mieście nie słabnie

- W tym roku chcemy uruchomić trzy klasy matematyczne, tzw. pitagorejskie, trzy przyrodniczo-medyczne i jedną humanistyczną. Takie jest zapotrzebowanie od kilku lat - zauważa dyrektor I LO Ewa Habich. - Ale martwi mnie odwrót od humanistyki, może okazać się zgubny...

Jednak niezależnie od tego, jaką uczeń wybierze klasę, droga nie zostanie zamknięta. W I LO obowiązuje system międzyklasowy. Można więc zmienić decyzję i np. w klasie przyrodniczej wybrać język polski i historię, by dobrze przygotować się na studia.
- Planujemy - jak w poprzednich latach - przyjąć 7 klas pierwszych - mówi dyrektor III LO Zbigniew Kościk. - Od paru lat wytworzyła się moda na kierunki ścisłe, stąd klasa politechniczna, ekonomiczna.

Uczniowie myślą też o medycynie, prawie. Są zadowoleni, że w szkole mogą uczyć się łaciny, greki, bo potem na studiach jest im łatwiej albo zostają zwolnieni z lektoratu.

Od kilku lat rośnie zainteresowanie szkołami zawodowymi

Także za sprawą firm, które z nimi współpracują. To efekt braku specjalistów na rynku. Nowy system kształcenia zapewnia też świadectwa, honorowane w Unii Europejskiej.

W Zespole Szkół Zawodowych PBO uruchomione mają być klasy patronackie Lumelu w zawodach: ślusarz, operator obrabiarek skrawających (maszyn CNC), operator maszyn i urządzeń odlewniczych.

- Nowością będzie w tym roku kierowca mechanik - przyznaje dyrektor Katarzyna Niedźwiecka. - Ale zapraszamy też m.in. do jedynego w województwie technikum renowacji elementów architektury. Cieszę się, że po latach przerwy odrodził się zawód: betoniarz-zbrojarz. Współpracujące z nami firmy (np. Gobi Transport) gwarantują staże i zatrudnienie. Szkoła ma swój internat, stołówkę...

Wiele firm puka też do Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych. Miesiąc temu umowę o współpracy placówka podpisała z Gedią.

- Dzięki niej uczniowie będą mogli odbywać praktyki i staże, brać udział w wycieczkach dydaktycznych - podkreśla dyrektor Stanisław Rogulski. A jego zastępczyni Sylwia Żyburt-Wasilewska dodaje, że uczniowie chętnie korzystają z takich zaproszeń. Mało tego, potem indywidualnie już w czasie wakacji podejmują zatrudnienie. Popularnością jak co roku cieszą się m.in. technik informatyk, mechatronik, pojazdów samochodowych, energetyk... Nowością w szkole będzie też kierowca mechanik.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także logistyk. W Zespole Szkół Ekonomicznych podania do tej klasy złożyły już 24 osoby, a w Zespole Szkół Technicznych - 19. W „Ekonomiku” widać też zainteresowanie technikiem ekonomistą, hotelarstwa, spedytorem. Także w Zespole Szkół Budowlanych od lat nie ma kłopotów z naborem. Coraz więcej osób chce kształcić się w technikach: budownictwa, budownictwa wodnego, drogowym, geodezji, architektury krajobrazu, organizacji reklamy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.