Rajmund Wełnic

Szkoły średnie ze Szczecinka i Białego Boru na tle innych

I LO im. księżnej Elżbiety po dwuletniej przerwie wraca do zestawienia „Perspektyw” Fot. Rajmund Wełnic I LO im. księżnej Elżbiety po dwuletniej przerwie wraca do zestawienia „Perspektyw”
Rajmund Wełnic

„Katolik” ze Szczecinka i ogólniak z Białego Boru najlepsze w powiecie. Miesięcznik „Perspektywy” pokazał ranking najlepszych polskich szkół.

W kolejnym - 19 już - rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” szkoły średnie powiatu szczecineckiego - za wyjątkiem niewielkich placówek - wypadły przeciętnie. Wysoko, bo na 5. miejscu w województwie zachodniopomorskim i 187. w kraju, jest

Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Szczecinku, popularnie zwane „katolikiem”. Za nim (na 12. miejscu w regionie i 453. w kraju) uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki z Białego Boru, w którym uczy się mniejszość ukraińska. Obie wyróżnione szkoły to niewielkie placówki (w tym roku w zestawieniu nie ma jednak Społecznego LO), gdzie duży nacisk kładzie się na pracę indywidualną z uczniem.

Ponadto w ukraińskim LO uczy się młodzież niemal z całej Polski.

A jak wypadły szkoły publiczne?

Najlepiej Technikum Zawodowe w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku, czyli popularny „ekonomik”. W swojej kategorii techników zostało sklasyfikowane na 9. miejscu na Pomorzu Zachodnim i 272. w Polsce. Ujęto także technikum w ZS nr 6, czyli „rolniku” (44. miejsce w województwie, poza pierwszą 300 w kraju) i technikum w ZS nr 5, czyli „mechaniku” (49. w województwie, poza pierwszą 300 w kraju).

W rankingu jest także I Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Elżbiety w Szczecinku - 14. w regionie i poza pierwszą pięćsetką w kraju.

Co decydowało o lokacie w rankingu „Perspektyw”?

Licea ogólnokształcące oceniano przez pryzmaty sukcesów uczniów w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych. Przy technikach brano dodatkowo pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego.

- W ostatnich dwóch latach byliśmy poza rankingiem, w tym do niego wracamy, co jest już postępem, a mam nadzieję, że kolejne lata będą jeszcze lepsze - komentuje tegoroczny ranking „Perspektyw” dyrektor I LO w Szczecinku Jerzy Kania dodając, że biorąc pod uwagę spadającą liczbę uczniów i dużą konkurencję wśród ogólniaków jest umiarkowanym optymistą.

- Choć muszę przyznać, że nie jestem wielkim zwolennikiem układania takich list, bo naprawdę trudno porównać dużą, masową szkołę jak nasza z liceami akademickimi działającymi przy uczelniach lub prywatnymi, niepublicznymi placówkami, do których trafia młodzież z najwyższą średnią ocen.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.