(JB)

Szlak bursztynowy nie biegł przez Kujawy? Nowa teoria

Na zdjęciu: zrekonstruowana świątynia z epoki kruszańskiej w Kruszy Zamkowej  obok domu opiekuna Krzysztofa Patera. Fot. Dominik Fijałkowski Na zdjęciu: zrekonstruowana świątynia z epoki kruszańskiej w Kruszy Zamkowej obok domu opiekuna Krzysztofa Patera.
(JB)

W najnowszym tomie „Ziemi Kujawskiej” znalazł się artykuł, którego autor kwestionuje istnienie ważnego szlaku na naszym terenie.

Z maszyn Drukarni Pozkal zszedł kolejny, XXIV tom „Ziemi Kujawskiej”, periodyku naukowego Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu i Włocławku.

Numer ten poświęcony jest pamięci profesora Mariana Biskupa (1922-2012), inowrocławianina, znakomitego uczonego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członka PAN i PAU, historyka-mediewisty szczególnie specjalizującego się w dziejach Pomorza i krajów bałtyckich, prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego (1973-1978), redaktora i współautora dwutomowej monografii „Dzieje Inowrocławia”, Honorowego Obywatela Inowrocławia, Torunia i Elbląga, twórcy i wieloletniego redaktora „Ziemi Kujawskiej”. Jemu też poświęcone są cztery czołowe artykuły „Ziemi”.

Zaskoczeniem dla czytelników, w dziale „Dyskusje i polemiki”, będzie na pewno artykuł Marka Stawickiego (inowrocławski Oddział PTH), stanowiący fragment jego pracy magisterskiej na UMK z 2010 r. Demitologizuje on rozpowszechnioną i schlebiającą naszemu regionowi legendę o wiodącym przez Kujawy szlaku bursztynowym i domniemanym ptolemeuszowym Askaukalis w Kruszy Zamkowej.

Autor kwestionuje pojęcie i istnienie „szlaku bursztynowego” w okresie Cesarstwa Rzymskiego na naszym terenie i w konkluzji stwierdza, że „stopa żadnego ówczesnego Rzymianina nigdy tu nie postała”. Obfite znaleziska monet i importów rzymskich mogą jedynie świadczyć o etapowym, pośredniczącym handlu barbarzyńskich mieszkańców Kujaw, którzy odpowiadali na zamówienia z południa. Krusza Zamkowa mogła być tylko jednym z centralnych ośrodków władzy, rzemiosła, handlu i kultur religijnego, ale nie Askaukalis, którego lokalizacji autor dopatruje się raczej na Słowacji.

Wśród publikacji nowej „Ziemi” jest też artykuł o ustroju i urzędnikach Inowrocławia w XVI-XVIII wieku oraz ciekawy przyczynek do dziejów ratuszowej wieży i sądownictwa w Inowrocławiu. Zachęcamy od lektury.

Autor: (JB)

(JB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.