Szlakiem cieszyńskich magnolii [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Jan Victor Landowski

Szlakiem cieszyńskich magnolii [INTERAKTYWNA MAPA]

Jan Victor Landowski

Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie. Nie żartujemy. Takich pięknych kwiatów nie znajdziecie nigdzie indziej. Nic więc dziwnego, że co roku, w czasie kiedy w co drugim cieszyńskim ogrodzie kwitną te piękne drzewa, mnóstwo ludzi odbywa spacer wzdłuż Szlaku Kwitnących Magnolii.

Magnolia to szlachetna roślina. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Na drzewach kwiaty pojawiają się jeszcze nim zazielenią je liście. W wielu kulturach i cywilizacjach ma wyjątkowe znaczenie. Na przykład w Chinach magnolia mogła rosnąć tylko i wyłącznie w ogrodach cesarskich lub przy świątyniach.

Tylko raz w roku istnieje okazja, by przejść się cieszyńskim Szlakiem Kwitnących Magnolii wraz z przewodnikiem. Jak co roku po szlaku wybranych magnolii w Cieszynie oprowadza Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wycieczka prowadzi wzdłuż 11 punktów, na których możemy zobaczyć najstarsze, największe i najpiękniejsze drzewa uginające się wręcz pod ciężarem bujnego kwiatostanu.

Najciekawsze cieszyńskie magnolie skupione są w jednej dzielnicy miasta i to wzdłuż ogrodów, w których są zasadzone, biegnie trasa. Zwiedzanie z Makowskim trwa mniej więcej godzinę.

Spacer zaczyna się na placu Kościelnym, następnie mija się po drodze magnolie przy ulicach Sienkiewicza, 3 Maja i Miarki, by skończyć wędrówkę w Parku Pokoju.

Według Makowskiego, najpiękniejsze i najciekawsze magnolie znajdują się przy ulicy Sienkiewicza 6. Są to dwa drzewa magnolii "Alexandrina" rosnące w ogrodzie przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera.

- Pomysł na szlak jest rodzinny. Mój wuj, który wychował się w Cieszynie, musiał wyemigrować po wojnie, lecz zawsze kochał swoje miasto, a przede wszystkim znajdujące się w nim magnolie. Rok w rok do końca swojego życia przyjeżdżał w okresie kwitnięcia magnolii do Cieszyna, by przejść się po tych wszystkich pięknych ogrodach, willach i zobaczyć magnolie. Stąd sam pomysł - powiedział nam Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który oprowadza zwiedzających wzdłuż Szlaku Kwitnących Magnolii już od 11 lat.

Nie tylko wzdłuż Szlaku Kwitnącej Magnolii możemy znaleźć piękne krzewy i drzewa. Znajdują się one w wielu cieszyńskich ogrodach m. in. na.: ulicy Michejdy, Sikorskiego i Hallera, jak również na Wzgórzu Zamkowym, przed Zamkiem.

Najedź kursorem na mapę i spaceruj szlakiem magnolii

Jan Victor Landowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.