Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze uzyskał tytuł „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Jako jedyny w naszym województwie!

Czytaj dalej
Fot. Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze uzyskał tytuł „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Jako jedyny w naszym województwie!

Natalia Dyjas-Szatkowska

Jedna lecznica z województwa lubuskiego uzyskała w ostatnim czasie tytuł „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Zaszczytny laur trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Co brano pod uwagę?

To była już druga edycja programu pod hasłem: „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”.

- Celem programu jest upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego - wyjaśniają organizatorzy. - Według obowiązujących przepisów powinno ono być standardem dostępnym w każdym polskim szpitalu, niestety według ekspertów nie wszędzie pacjenci mają do niego odpowiedni dostęp. Do programu zgłosiło się 58 placówek z całej Polski. Rada ekspertów, po zakończeniu certyfikacji nagrodziła 19 szpitali. Wśród laureatów znalazł się jeden szpital z województwa lubuskiego. Jest to Szpital Uniwersytecki imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Odpowiednie żywienie może pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia

Żywienie w procesie hospitalizacji ma znaczenie.

- Odpowiedni dobór diety i sposobu jej podania pozwala poprawić lub utrzymać stan odżywienia pacjenta, a w wielu przypadkach jest gwarancją szybszego powrotu do zdrowia - wyjaśniają inicjatorzy programu.

Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” ma na celu upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się jeden szpital z województwa lubuskiego, czyli właśnie zielonogórska lecznica. Takie nagrodzone lecznice...

- Spełniają wysokie standardy w żywieniu klinicznym, co z pewnością ma wpływ na szybszy powrót pacjentów do zdrowia oraz lepsze rokowania w chorobach przewlekłych. W szpitalach leczenie żywieniowe jest dostępne dla każdego pacjenta ze wskazaniami i jest dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.

Organizatorzy podkreślają, że ostatnie lata wyraźnie pokazały problem polskich szpitali, polegający na niewykorzystaniu refundacji na diety pozajelitowe i dojelitowe. Pacjenci, którzy nie mogli przyjmować diet doustnych, bardzo często po prostu głodowali, ponieważ w szpitalu nie było prowadzone odpowiednie żywienie kliniczne. - Jeżeli pacjent nie jest w stanie samodzielnie przyjmować pokarmów, powinien otrzymać leczenie poza i dojelitowe. Preparaty te są refundowane w ramach leczenia pacjenta” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.

Pomoc dla pacjentów, by wracali do zdrowia

- Wprowadzenie działań mających na celu poprawę efektywności terapii żywieniowych stosowanych w szpitalach jest niezbędnym elementem niosącym za sobą pozytywne konsekwencje zarówno dla pacjenta, jak i samej placówki - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. - Efektywna terapia żywieniowa w leczeniu pooperacyjnym pacjenta pozwala na ograniczenie powikłań, co przekłada się na koszty leczenia i czas pobytu w szpitalu. Niestety nadal powszechne jest niedożywienie szpitalne. Wielokierunkowe konsekwencje niedożywienia przekładają się nie tylko na efekty leczenia, ale także stan zdrowotny po zakończeniu terapii.

Jak uzyskać certyfikat i zyskać prestiżowy tytuł?

Szpital, aby wziąć udział w programie, musi wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie zgodnie z kryteriami spełnić liczne wymagania, które w kolejnym etapie będą weryfikowane przez Radę Ekspertów, podczas wizytacji.

- Otrzymanie certyfikatu, który potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi z ryzykiem żywieniowym odpowiedniej opieki hospitalizacyjnej, jest przyznawany na okres 2 lat - wyjaśniają jeszcze pomysłodawcy.

- W imieniu zespołu powołanego do przygotowania certyfikacji chciałbym serdecznie podziękować w imieniu władz Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, ekspertom POLSPEN-u za przeprowadzenie certyfikacji i przyznanie nam certyfikatu – podziękował Emil Korczak, Lekarz Naczelny Szpitala Uniwersyteckiego imienia Karola Marcinkowskiego, podczas uroczystego wręczenia certyfikatu.

Źródło: Materiały prasowe Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.