Szpital w Blachowni i nowa porodówka. Scanmed ma nowy blok położniczy, oddział ginekologiczny, neonatologię, salę operacyjną

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
BR

Szpital w Blachowni i nowa porodówka. Scanmed ma nowy blok położniczy, oddział ginekologiczny, neonatologię, salę operacyjną

BR

W Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni, który jest dzierżawiony przez firmę Scanmed, otwarto 15 kwietnia 2019 najnowocześniejszy w regionie częstochowskim oddział położniczo-ginekologiczny.

Jeszcze kilka lat temu przyszłość szpitala w Blachowni była niepewna. W 2009 roku Rada Powiatu zdecydowała o przekazaniu szpitala w Blachowni prywatnemu dzierżawcy, który przejął szpital 1 maja 2009 roku. Przez 30 lat miał on zainwestować w lecznicę aż 21 milionów złotych.

Niestety decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2010 roku orzekł, że uchwała Rady Powiatu o likwidacji szpitala powiatowego jest nieważna, stała się zarzewiem konfliktu. Dzierżawca uznał, że w związku z tym nieważna jest również sama umowa dzierżawy szpitala i rozpoczął przed sądem starania o jej rozwiązanie lub renegocjację.

Sąd jednak za każdym razem przyznawał rację starostwu. Powiat uznał jednak, że dalsza współpraca jest niemożliwa i wymówił umowę dzierżawy. Starostwo znalazło również nowego dzierżawcę.

To zamieszanie spowodowało, że na kilka miesięcy szpital zamknięto, ale kiedy wznowił działalność, lecznica dzięki kolejnym inwestycjom staje się coraz nowocześniejsza.

Najnowsza to remont, a właściwie budowa nowego oddziału położniczo-ginekologicznego, która kosztowała 3,7 miliona zł, ale efekt robi niesamowite wrażenie. Na pacjentki czeka w sumie 20 miejsc.

Nowy oddział składa się z czterech części: oddziału położniczego, ginekologicznego (obydwa mają po 10 łóżek), neonatologicznego (cztery sale obserwacyjne) i z bloku porodowego, na na której są dwie sale porodowe, sala poporodowa i sala operacyjna.

– To potężna inwestycja, trudno mówić o remoncie, bo cały oddział praktycznie powstał od podstaw – mówi Janusz Adamkiewicz, dyrektor szpitala w Blachowni. – Dzisiaj już przenosimy pacjentki z ginekologii, które przebywały na oddziale komercyjnym, wykorzystywanym przez nas przy okazji remontów poszczególnych oddziałów.

Obecnie w szpitalu w Blachowni działają oddziały intensywnej opieki medycznej, położniczo-ginekologiczny, neonatologiczny, internistyczny, chirurgia ogólna i chirurgia urazowa, na której wykonywanych jest ok. 300 endoprotez rocznie.
To nie koniec inwestycji w szpitalu w Blachowni. – Jeszcze w tym roku chcemy wyremontować oddział pediatryczny – mówi dyrektor Adamkiewicz.

BR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.