Łukasz Koleśnik

Szpital w Krośnie Odrzańskim tylko przez dwa miesiące?

Wicestarosta Tomasz Kaczmarek mówi, że krośnieński szpital wkrótce bardzo się zmieni. W innym miejscu będzie izba przyjęć oraz główne wejście do szpitala. Fot. Łukasz Koleśnik Wicestarosta Tomasz Kaczmarek mówi, że krośnieński szpital wkrótce bardzo się zmieni. W innym miejscu będzie izba przyjęć oraz główne wejście do szpitala. Powstaje też nowy podjazd dla karetek.
Łukasz Koleśnik

Wszyscy cieszą się z otwarcia pierwszych oddziałów, ale nie mówi się o istotnym fakcie. Kontrakt obowiązuje przez dwa miesiące.

W Krośnie Odrzańskim od 28 kwietnia działa izba przyjęć, oddział chirurgii ogólnej oraz ginekologiczno-położniczy. Dla mieszkańców czas oczekiwania mocno się wydłużył. W końcu mówimy w tym przypadku o sześciu miesiącach.

- Dla nas ten czas był krótszy - mówi prezes Wojciech Włodarski, który z końcem kwietnia ustąpił ze stanowiska. - Pamiętajmy, że spółka oficjalnie ruszyła w połowie stycznia. Wtedy opracowywaliśmy plany. Praktycznie w kilka tygodni wdrożyliśmy je w życie. To była mordercza praca i widać jej efekty - mówił W. Włodarski podczas sesji rady miasta w Gubinie, na której został przez samorządowców pożegnany.

Kontrakt z NFZ tylko do czerwca
Jak się jednak okazuje, umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia nie została zawarta na zbyt długo.
- Obowiązuje ona do 30 czerwca - informuje Joanna Branicka, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Czy trzeba mieć powody do obaw? Wszystko wskazuje na to, że raczej nie, ponieważ w czerwcu wygasają umowy ze wszystkimi lecznicami w województwie. Oczywiście cała procedura, włącznie z kontrolami, będzie musiała zostać powtórzona. W_przypadku Krosna będzie to tym bardziej konieczne, gdyż dojdzie do wielu zmian.

Trwają kompleksowe remonty
Na razie krośnieński szpital będzie funkcjonować na starych zasadach. Trwają jednak kompleksowe remonty pomieszczeń wewnątrz lecznicy oraz przed budynkiem.
- Przygotowujemy podjazd dla karetek, który będzie zadaszony - wyjaśnia wicestarosta Tomasz Kaczmarek.
Z karetki pacjent będzie transportowany na izbę przyjęć, która zostanie przeniesiona w inne skrzydło szpitala.
- Również w pobliżu będzie główne wejście. Poprzednie będziemy mogli traktować jak awaryjne - wyjaśnia wicestarosta, T. Kaczmarek.
W korytarzach krośnieńskiego szpitala już od kilkunastu dni można zobaczyć pracujących robotników. Zmiany dotkną też pomieszczeń.
- Chcemy, aby pacjenci mieli jak największy komfort - wyjaśnia T. Kaczmarek.
Prace remontowe mają potrwać maksymalnie przez dwa miesiące.
Mieszkańcy liczą tylko na to, że szpital będzie dobrze działał.
- Mam nadzieję, że kadra będzie profesjonalna. Kiedyś to prawie męża mi tam wykończyli - opowiada pani Agnieszka z Gubina.
Na razie wszystko działa bez zarzutu. A kilkadziesiąt godzin po otwarciu lecznicy... na świat przyszedł pierwszy noworodek.

Co z oddziałami w Gubinie?
Mieszkańcy miasta przygranicznego zastanawiają się co z oddziałami w ich mieście. Żywo zareagowali na wywieszony niedawno szyld z napisem „Zachodnie Centrum Medyczne. Szpital w Gubinie”.
- Naprawdę wraca do nas szpital? - nie dowierzali gubini¬anie. Jak jednak podkreśla obecny prezes ZCM, Tadeusz Grabski, muszą na to jeszcze chwilę poczekać.
- Nasza spółka będzie przystępowała do kolejnych konkursów, ogłaszanych przez NFZ - zapewnia.
Chodzi m.in. o oddział chorób wewnętrznych oraz zakład opiekuńczo-leczniczy. Jak podaje rzecznik LOW_NFZ, Joanna Branicka - takie konkursy były już organizowane, jednak zostały unieważnione. - LOW NFZ planuje ponowne ogłoszenie konkursów na te dziedziny - powiedziała ,,GL’’ J. Branicka.
Kiedy więc można się spodziewać otwarcia oddziałów w Gubinie?
- Początek czerwca - przewiduje T. Grabski.
Wiele razy mówiło się, że jest problem ze skompletowaniem personelu.
- Proces zatrudniania trwa cały czas - mówi T. Grabski. - Prowadzimy go zgodnie z zapotrzebowaniami. Wraz z kolejnymi otwieranymi oddziałami będziemy zatrudniać nowych pracowników.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.