Szpital w Żywcu: apel samorządowców do premiera, bo szpital ma kłopoty

Czytaj dalej
Fot. arc
Jacek Drost

Szpital w Żywcu: apel samorządowców do premiera, bo szpital ma kłopoty

Jacek Drost

Szpital w Żywcu w tarapatach. Dramatyczny apel do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący wsparcia dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej wystosowali radni powiatowi z Żywiecczyzny.

– Sytuacja szpitali powiatowych jest od dłuższego czasu tragiczna. Kumulacja nastąpiła w roku 2018 – stwierdził na ostatniej sesji starosta żywiecki Andrzej Kalata, podczas której został przyjęty apel do premiera.

– Jako organ założycielski Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, czując ogromny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Powiatu, zwracamy się z prośbą i apelem o zapoznanie się z sytuacją naszego Zakładu i podjęcie działań organizacyjno–prawnych oraz o udzielenie wsparcia, które pozwoli nam dalej funkcjonować na rynku publicznych usług medycznych – zaapelowali do premiera Morawieckiego samorządowcy.

Radni oraz dyrekcja szpitala przyznali w apelu, że żywili przekonanie, iż wprowadzona 1 października 2017 r. reforma, wprowadzająca sieć szpitali, będzie początkiem procesu uzdrawiania systemu. Ale w przypadku żywieckiego szpitala poprawy nie ma, a wręcz przeciwnie – doszło do utraty płynności finansowej. Do takiej sytuacji przyczynił m.in. przyznany szpitalowi ryczałt wyliczony na podstawie 2015 roku, który był dla szpitala niekorzystny.

– To był najsłabszy rok, najsłabsze wykonanie. Na bazie tego został wyliczony ryczałt. Od początku mówiliśmy, że jest zaniżony, bo szpital przyjmuje więcej pacjentów, ale w rozmowach z NFZ uspokajano nas, że nie ma problemu, bo ryczałt co kwartał będzie przeliczany i jeśli szpital faktycznie będzie przyjmował więcej pacjentów, to będzie ten ryczałt wzrastał. Okazało się, że ryczałt nie został przeliczony, nie wzrósł – stwierdził starosta Kalata, który w tej sprawie spotkał się już z ministrem zdrowia i szefem NFZ.

Z wyliczeń wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku nadlimitowych świadczeń wykonano w szpitalu za blisko 2,5 mln zł. Do końca tego roku z ZZOZ w Żywcu wypracuje ok. 3,5 mln zł świadczeń ponadryczałtowych, co w żaden sposób nie wpłynie na wysokość ryczałtu w roku przyszłym.

– Z otrzymanych bowiem ze Śląskiego Oddziału NFZ informacji wynika, że kwoty ryczałtu na rok przyszły będą kształtowały się na poziomie takim jak obecnie, bez istotnych zmian. Zatem medialne zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia o ustalaniu wysokości ryczałtu na właściwym, urealnionym w oparciu o faktyczne wykonanie i w odniesieniu do faktycznych potrzeb, okazały się fikcją – stwierdzili w apelu radni z Żywiecczyzny.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.