Szpital wojewódzki w Częstochowie przechodzi wielką modernizację

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Szpital wojewódzki w Częstochowie przechodzi wielką modernizację

janusz strzelczyk

To ma być jeden z lepszych szpitali w regionie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie na Parkitce, przechodzi gruntowną modernizację.

- Rozpoczęliśmy ogromny proces, aby ten szpital był naprawdę dobry - mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. - Zależy mi, aby to było jedno z najlepszych miejsc do leczenia w województwie śląskim.

W głównej siedzibie szpitala przy ulicy Bialskiej uruchomiono Oddział Ortopedii i Chirurgii Urazowej na 4. piętrze budynku, w którym zakończono gruntowny remont.

Pozostałe dwa oddziały - Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddział Chorób Wewnętrznych - zostały przeniesione ze Szpitala Hutniczego do budynku przy ulicy PCK i zajmują pomieszczenia, w których niedawno również realizowano szereg prac modernizacyjnych.

Pacjenci dwóch oddziałów na Kucelinie - rehabilitacji kardiologicznej oraz wewnętrznego w połowie lutego przeniosą się do budynku przy ul. PCK i to będzie koniec przenosin istniejących na Kucelinie oddziałów do pozostałych placówek. Z Kucelina na PCK zostanie przeniesionych ok. 30 pacjentów. Na przeprowadzkę powinien wystarczyć jeden dzień.

W szpitalu przy PCK można jeszcze zobaczyć nie tylko nowe sale dla pacjentów, sale do rehabilitacji, pokoje lekarzy, pielęgniarek i asystentów medycznych ale też sale, które jeszcze niedawno były miejscem zabiegów, operacji. Trudno o porównanie dwóch różnych standardów.

Zbigniew Bajkowski jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie od czerwca ubiegłego roku.

- To, co staram się tu zrobić, to zainwestować w remonty szpitalnej substancji i wymianę sprzętu, bo są w opłakanym stanie - mówi Zbigniew Bajkowski. - Od wielu lat takich inwestycji tu nie było i nie da się dłużej z nimi zwlekać, bo inaczej placówka nie będzie w stanie w odpowiednich warunkach leczyć pacjentów z północnej części województwa śląskiego.

Nie zapadła jeszcze decyzja co dalej z budynkiem na Kucelinie. Być może będzie tam wydział dla studentów medycyny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, który chce uruchomić wydział medyczny. I jest zainteresowany obiektem na Kucelinie, który mógłby być bazą dydaktyczną dla nowego wydziału uczelni.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.