Małgorzata Trzcionkowska

Szprotawa: Młodzież interesuje się historią

Przewodnicy wraz z bliskimi przy zabytkowym kamieniu granicznym obwodu łowieckiego Fot. Towarzystwo Bory Dolnośląskie Przewodnicy wraz z bliskimi przy zabytkowym kamieniu granicznym obwodu łowieckiego
Małgorzata Trzcionkowska

Szkolenie młodych przewodników ze Szprotawy trwało aż pół roku i zakończyło się uzyskaniem dyplomów, które zdobyli: Aniela Cichalewska, Remigiusz Piliński, Anastazja Chmaj i Tymoteusz Piliński. Zajęcia prowadził krajoznawca Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie.

- Kandydaci na nowych przewodników musieli wykazać się doskonałą znajomością walorów historyczno-przyrodniczych okolic Wiechlic, Cieciszowa i Szprotawki oraz bezbłędne orientować się w leśnych szlakach - tłumaczy Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie. - Uczyli się również retoryki, żeby potrafili rozmawiać z ludźmi i udzielania pierwszej pomocy - na wszelki wypadek. Uczyli się też surwiwalu i wzięli udział w społecznej akcji budowy obelisku na poniemieckim cmentarzu.

Na egzaminie praktycznym uczestnicy samodzielnie oprowadzali grupę turystyczną po pałacach w Wiechlicach i Cieciszo -wie, a także po obiektach byłego lotniska wojskowego pod Szprotawą i śladach bitwy z kampanii napoleońskiej. A to wszystko w ramach 20-kilometrowej trasy, czyli tak zwanej dużej pętli wiechlickiej.

- Wycieczkami po puszczy zainteresowane są hotele i szkoły – zaznacza M.Boryna. Wydaliśmy też przewodnik pt. „Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej”. To jeden z najbardziej wartościowych przyrodniczo obszarów w północnej części Borów Dolnośląskich.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.