Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu Was zachwyci [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko
Bartosz Pudelko

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu Was zachwyci [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA]

Bartosz Pudelko

Wielkimi krokami zbliża się oddanie pierwszej podziemnej części turystycznego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. To ponad 5 km podziemnych tras, dwa naziemne parki tematyczne i kilkanaście odrestaurowanych budynków. Miasto szacuje, że obiekt może przyciągnąć co najmniej tyle samo turystów, co kopalnia Guido.

Proces rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i towarzyszących jej podziemi kopalni Królowa Luiza trwa od 2009 roku. Prace kosztowały 182 mln zł i w dużej mierze dofinansowane były z pieniędzy unijnych. W tym czasie koncepcja przyszłej trasy turystycznej wielokrotnie się zmieniała, ale teraz wszystko zmierza do finału. Od 2014 roku stopniowo oddawane turystom są kolejne zrewitalizowane budynki, a w tym roku dostaniemy pierwszą część podziemi.

Sztolnia Królowa Luiza, bo tak nazywa się cały kompleks, to połączenie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz wyrobisk kopalni Królowa Luiza w sumie ponad 5 km nowych podziemnych tras (z tego blisko połowa w szlaku sztolni), dwa naziemne parki i kilkanaście odrestaurowanych budynków.

- Otwieramy obiekt o zupełnie innym charakterze niż kopalnia Guido, pokazującym inne oblicze górnictwa, inne maszyny, inne atrakcje, ale o podobnym potencjale turystycznym. Liczymy, że docelowo otwarcie sztolni sprawi, że liczba turystów w Zabrzu się podwoi – mówi Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego.

W tej chwili samą Kopalnię Guido odwiedza rocznie ponad 100 tys. osób. Po otwarciu nowych tras w kopalni w ostatnich miesiącach oraz oddaniu sztolni ta liczba ma się podwoić, a w kolejnych latach być może nawet potroić.

Pierwsza podziemna część Sztolni Królowa Luiza zostanie oddana turystom w tym roku w dwóch „ratach”. Na początek dostaniemy Park 12C. To część zlokalizowana wokół szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza. Składa się na nią zarówno część naziemna, jak i podziemia. Ta pierwsza to dwa parki tematyczne: park techniki wojskowej i park edukacyjny. Gratka szczególnie dla rodzin z dziećmi. Maluchy poznają tu w atrakcyjny sposób prawa fizyki, podstawy techniki, geologii czy oczywiście górnictwa. Znajdziemy tu wielki labirynt, kopalnię dla dzieci, stanowiska z ogniwami fotowoltaicznymi, camera obscura czy system pomp i śrub Archimedesa, którymi można się bawić. Do tego miejsce do grillowania i wypoczynku, np. po zwiedzaniu. Podziemia parku to wyrobiska dawnego skansenu, które przeszły rewitalizację. Znajdziemy w nich kilkanaście działających górniczych maszyn i narzędzi czy przejedziemy się podziemną kolejką. Park 12C będzie otwarty w czerwcu.

Mieszkanie za czytanie

Druga „rata” tegorocznego otwarcia Sztolni Królowa Luiza to podziemny odcinek od szybu Carnall do szybu Wilhelmina. Najpierw przejdziemy pierwszym oddanym odcinkiem Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Później na rozwidleniu skręcimy w unikatowy na skalę europejską chodnik w pokładzie 510 wykuty w całości w węglu. Ta część gotowa będzie pod koniec roku.

Mieliśmy okazję przedpremierowo obejrzeć cały fragment kompleksu, który zostanie otwarty w tym roku. W części biegnącej po szlaku sztolni potrzebne są jeszcze ostatnie szlify, wykończenie, zabezpieczenie i wyposażenie wyrobisk. Tak by można było przejść je suchą stopą, ale z umiarem, aby zachować możliwie największy naturalizm.

Już teraz korytarze, szczególnie w części, która biegnie w nitce sztolni, robią ogromne wrażenie. Część z nich wykuta jest w litej skale, co sprawia wrażenie jakbyśmy zwiedzali jaskinię, by za chwilę wejść w ceglaną obudowę. Do tego na trasie kilka wyjątkowych atrakcji, jak port przeładunkowy czy pokłady węgla. To jednak dopiero przygrywka do tego, co otwarte ma zostać w 2017 roku. Wtedy otwarty zostanie drugi i ostatni fragment podziemi, czyli odcinek sztolni od wspomnianego rozwidlenia do wyjścia na powierzchnię przy ul. Miarki. To na nim znajdzie się spływ łodziami. I to nie byle jaki. Odcinek o długości 1100 metrów będzie najdłuższą tego typu trasą w Polsce.

Bartosz Pudelko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.