Szymon Kamczyk

Sztuczne ognie, firewerki. Radość dla ludzi, ale koszmar dla zwierząt

Pokazy pirotechniczne mogą wywołać u psów i kotów panikę i uraz na całe życie. Warto kupić dla nich środki uspokające... Fot. Łukasz Kowalski Pokazy pirotechniczne mogą wywołać u psów i kotów panikę i uraz na całe życie. Warto kupić dla nich środki uspokające...
Szymon Kamczyk

Wybuch, błysk i... schować się jak najgłębiej. Nasze domowe zwierzęta panicznie boją się huku petard i fajerwerków, które rozbłysną w sylwestrową noc.

Co roku przed sylwestrem powraca temat strachu zwierząt przed pokazami sztucznych ogni i fajerwerkami, które wypuszczane są, by uczcić nadejście Nowego Roku. Dla czworonogów to ogromna trauma. Zdarza się, że w panice szukają miejsc, aby się ukryć, przeczekać. Te, które przebywają na zewnątrz, często decydują się na ucieczkę, aby znaleźć się jak najdalej miejsca wybuchów. Mogą uciekać nawet przez wiele kilometrów. To prowadzi do nieszczęść, a służby mają z początkiem stycznia sporo pracy, bo na ulicach pojawia się sporo psów.

Lepiej dmuchać na zimne

Dlatego pod koniec grudnia do weterynarzy ustawiają się kolejki. To świadomi właściciele, którym leży na sercu los ich pupili. - Obecnie wydajemy mnóstwo leków uspokajających dla zwierząt. To zło konieczne. Mogą to być leki ziołowe, naturalne, a nawet psychotropowe, działające uspokajająco. Fajerwerki stanowią ogromny stres dla zwierząt, które boją się rozbłysków i huku. Nieraz zdarza się, że petarda wybucha w pobliżu zwierzęcia. To może być dla niego trwały uraz i przez całe życie będzie się bać huku - wyjaśnia Mateusz Rebeś, lekarz weterynarii z Rybnika. - Drugą sprawą są ucieczki zwierząt, spowodowane właśnie strachem przed fajerwerkami. Zdarza się, że czworonogi są odnajdowane w znacznej odległości od domu, a bywa też, że niestety, spotykają je wypadki komunikacyjne - dodaje weterynarz.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.