Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Szubienice w Katowicach: jaka decyzja prokuratury?

Zgromadzenie narodowców w Katowicach wywołało oburzenie nie tylko w Polsce Fot. Polska w ruinie on Twitter Zgromadzenie narodowców w Katowicach wywołało oburzenie nie tylko w Polsce
Agata Pustułka

W sobotę 25 listopada na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach narodowcy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego, obligującą rząd Polski do przestrzegania praworządności. Skandaliczne zachowanie narodowców w Katowicach skomentował nawet przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani. Postępowanie sprawdzające w sprawie demonstracji prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Ta jednak wczoraj wnioskowała do monitorującej przebieg zdarzenia policji o uzupełnienie dokumentacji, m.in. przesłuchanie świadków. Oznacza to, że decyzja w sprawie podjęcia śledztwa lub odstąpienia od niego zostanie podjęta dopiero w ciągu kilku najbliższych dni.

Po skandalicznej pikiecie policja będzie jeszcze przesłuchiwać świadków, tymczasem wybryk narodowców jest szeroko komentowany - także poza granicami Polski. Do wydarzeń odniósł się przewodniczący PE, Antonio Tajani, który zamierza napisać do premier Beaty Szydło pismo w tej sprawie.

Organizatorzy akcji „wieszania” posłów poniosą konsekwencje?

Pikieta narodowców, zorganizowana przez Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską i Górnośląskie Stronnictwo Narodowe - Białe Orły, była legalna, tj. zgłoszona do Urzędu Miasta, bo tyle wymagają przepisy. W informacjach przekazanych mediom przez organizatorów można było się dowiedzieć, że jej celem „jest ukazanie sprzeciwu polskich patriotów wobec pomówień i kłamstw, jakie spadły na uczestników największej manifestacji narodowej w Polsce i Europie - Marszu Niepodległości”.

Przypomnijmy, podczas Marszu Niepodległości pojawiły się hasła antysemickie i nacjonalistyczne. Zdjęcia obiegły wszystkie światowe media. Teraz negatywny wizerunek Polski został ostatecznie utrwalony w Katowicach. Zamanifestowano „patriotyzm” poprzez powieszenie na symbolicznych szubienicach sześciorga europosłów PO, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego, obligującą polski rząd do przestrzegania praworządności.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.