Szukają pomysłów na nowe dworce w Mogilnie i Trzemesznie

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka

Szukają pomysłów na nowe dworce w Mogilnie i Trzemesznie

Agnieszka Nawrocka

Już niedługo wyładnieją dworce kolejowe w Mogilnie i Trzemesznie. Oba budynki mają być także zagospodarowane przez samorządy.

Przypomnijmy: PKP przygotowuje się do kolejnych remontów dworców. Na liście obiektów przewidzianych do modernizacji są stacje w Mogilnie oraz w Trzemesznie. Według zapowiedzi, PKP w kwietniu ogłosi przetargi na studium wykonalności, a w lipcu będą ogłaszane przetargi na prace projektowe.

Wszystkie inwestycje na dworcach mają się zakończyć do 2023 roku. Remont w Mogilnie może zostać przeprowadzony już 2019 roku.

Nie potrzebują takich dużych dworców

Mieszkańcy Mogilna już nie mogą się doczekać kiedy ich dworzec wypięknieje. Według planów PKP budynek dworca ma być kompleksowo przebudowany. Będzie dostosowany do obowiązujących norm i przepisów. Będzie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmuje także rewitalizację terenu wokół. Pozostanie jednak kwestia zagospodarowania obiektu po remoncie.

Przedstawiciele kolei rozmawiają na ten temat z samorządami, bo PKP nie potrzebuje tak dużej powierzchni. - Tak naprawdę, to trzy czwarte powierzchni jest zbędne. 20 procent wystarczy na kasy, poczekalnie, toalety. A jeśli chodzi pozostałe 80 procent, PKP patrzą na gminę, by gmina wsparła ich w zagospodarowaniu tego terenu - mówi wiceburmistrz Mogilna Jarosław Ciesielski.

Nie jest bowiem tajemnicą, że nie udaje się wykorzystać dworców na cele komercyjne, czyli wydzierżawianie powierzchni firmom.
- Inowrocław ma po remoncie dworzec i on jest pusty. Jest kasa, a wokół pełno pomieszczeń na wynajem, których nikt nie wynajmuje - dodaje wiceburmistrz.

Dom pobytu na stacji?

Jak mówi Jarosław Ciesielski, mając na względzie wygląd dworca, burmistrz Duszyński na spotkaniu z przedstawicielami PKP zadeklarował, że gmina wesprze działania, mające doprowadzić do remontu. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu jest dom dziennego pobytu dla osób starszych. Jak mówi wiceburmistrz, po remoncie dworzec ma być nowoczesnym budynkiem i na piętrze mógłby powstać właśnie taki dom.

Biblioteka już nieaktualna

Na razie nie ma pomysłu na wykorzystanie dworca w Trzemesznie. Jak mówi wiceburmistrz Dariusz Jankowski, rozmowy na temat remontu się odbyły, nie zapadały jednak wiążące ustalenia. W przeszłości pojawił się pomysł , aby ulokować w budynku bibliotekę. Jednak gmina zamierza przystosować budynek dawnej szkoły zawodowej na potrzeby domu kultury, biblioteki i muzeum. Jak jednak przyznaje wiceburmistrz remont dworca wpisuje się w plany gminy. Jest bowiem koncepcja rewitalizacji terenu wokół stacji, łączenie z remontem ulic.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.