Szukamy prezydenta. Poseł na horyzoncie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Marta Gawina

Szukamy prezydenta. Poseł na horyzoncie

Marta Gawina

Wśród ewentualnych kandydatów na prezydenta Białegostoku pojawia się poseł PiS Jacek Żalek. W grze też jest Tadeusz Truskolaski

Choć do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad rok, nazwiska potencjalnych kandydatów już krążą. Jedni wymieniani są już od kilku miesięcy, inni pojawiają się dopiero teraz. I tym nowym nazwiskiem jest poseł Jacek Żalek, wiceprzewodniczący sejmowego klubu PiS.

- Jest za wcześnie, by poważnie brać pod uwagę taki scenariusz. To musi być decyzja podjęta w szerszym gronie, po konsultacjach, po akceptacji różnych środowisk. Gdyby taka propozycja pojawiła się, to wtedy mógłbym ją rozważyć. Dopóki jej nie ma, nie mam czego rozważać - odpowiada poseł Jacek Żalek.

Ale przyznaje, że słyszał o wyborczych spekulacjach ze swoim nazwiskiem w tle. - Byłem już o to pytany nawet przez posłów konkurencji - dodaje.

Ale po prawej stronie sceny politycznej mamy też inne nazwiska ewentualnych kandydatów. Wśród nich najczęściej wymieniany jest znany ekonomista prof. Henryk Wnorowski, który w 2015 roku startował do Sejmu z listy podlaskiego PiS. - Nic mi o tym nie wiadomo. Nie rozważam obecnie startu w wyborach - podkreśla prof. Wnorowski.

Są też osoby, które obstawiają posła Dariusza Piontkowskiego, a nawet Tadeusz Arłukowicza, byłego senatora PO, który rozstał się z Platformą.

Ta ostatnia ma ponoć spory problem z kandydatem na włodarza miasta. Padają wprawdzie pewne nazwiska (Jarosław Dworzański, Zbigniew Nikitorowicz, rzadziej Maciej Żywno). ale mówi się, że głównym rozgrywającym jest tu obecny prezydent Tadeusz Truskolaski. Scenariuszy jest kilka: czy będzie ubiegał się o czwartą kadencję, czy wybierze Parlament Europejski? A może w grę wchodzi sejmik? Wiadomo, że sam prezydent unika jednoznacznych deklaracji.

-Sytuacja byłaby prostsza, gdyby wyborcze szanse miała Nowoczesna. Wtedy pewnie prezydent związałby się głównie z tą partią. Jednak, jeżeli będzie chciał wystartować do PE, musi współpracować z PO - uważa jeden z działaczy tej partii.

I tu pojawia się nazwisko wiceprezydenta Adama Polińskiego, którego miałby namaścić Tadeusz Truskolaski jako swojego następcę.

W grze o fotel prezydenta pozostaje radny SLD Wojciech Koronkiewicz. - Jestem kandydatem - mówi. Zgłosił się... 1 kwietnia. Zapewnia, że nie był to Prima Aprilis.

Z jak dużymi szansami, okaże się w 2018 roku.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.