Szykują się do świętowania we Wrocławiu

Czytaj dalej
Ola Szatan

Szykują się do świętowania we Wrocławiu

Ola Szatan

Wrocław Europejską Stolicą Kutury 2016. Stolica Dolnego Śląska w walce o tytuł pokonała m.in. Katowice. Dziś pierwsza artystyczna odsłona programu z udziałem Andrea Bocellego.

Kiedy Katowice ogłosiły, że będą walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wielu pukało się w głowę. Droga, jaką miasto przebyło od września 2009 roku, gdy padła decyzja o kandydowaniu do 21 czerwca 2011 roku, kiedy został ogłoszony werdykt była ogromna. Na walkę miasto wydało kilkanaście milionów złotych - budżet biura ESK w 2009 r. wyniósł 4,5 mln zł, rok później - 11 mln zł. I chociaż mimo zaciętej walki w finale, Katowice nie zostały Europejską Stolicą Kultury 2016, to starania o tytuł zmieniły miasto i jego wizerunek.

ESK to wzrost znaczenia miasta
Katowice zyskały nowe oblicze - miasta, którego silną marką staje się kultura. Stały się również miastem wielkich wydarzeń. Na zaproszenie Biura ESK Katowice odwiedzili światowej sławy artyści: reżyserzy filmowi Woody Allen i Carlos Saura, twórca ogrodów wertykalnych Patrick Blanc czy pionier sztuki ulicznej z Brooklynu - Dan Witz.
Potencjał związany z walką o tytuł nie został zmarnowany, w stolicy aglomeracji śląskiej powstają nowe inicjatywy, dobrze mają się też "stare" imprezy i festiwale.

A do przyszłorocznego świętowania gotowy jest już Wrocław, zdobywca tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Miasta, które zwyciężają w konkursie ESK, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas wypełniony będzie festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupią uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale całego kontynentu.

- Wrocław w Europie to jedno z 50 miast o podobnej skali pod względem liczby ludności i poziomu rozwoju gospodarczego. Nie należymy do grupy liderów, ale proces tworzenia nowych wartości zainicjowany uzyskaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury może, a najpewniej spowoduje wzrost znaczenia miasta w każdej dziedzinie - podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Hasło "Przestrzenie dla piękna"
Decyzję o starcie stolicy Dolnego Śląska w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Rada Miejska Wrocławia podjęła w grudniu 2008 roku.

W lutym 2010 roku powołana została instytucja kultury Wrocław 2016. W maju tego roku na wrocławskim Rynku została ustawiona Brama Poparcia dla ESK we Wrocławiu. Przez kolejne 1,5 roku swojej obecności, licznik Bramy odnotował ponad 1500000 przejść.

W sierpniu 2010 roku po 7 miesiącach pracy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła licząca 250 stron aplikacja Wrocławia. "Przestrzenie dla piękna" to jej hasło przewodnie, natomiast idea wiodąca to "Metamorfozy kultur".
Kiedy okazało się, że Wrocław awansował do finału konkursu, niemal od razu rozpoczęły się prace nad druga aplikacją.

Ruszyły konsultacje społeczne, spotkania, debaty. Ogłoszono też apel o przysyłanie projektów i zgłaszanie pomysłów. W odpowiedzi Wrocław 2016 otrzymał blisko 600 projektów i pomysłów - 150 z nich zostało włączonych do II aplikacji Wrocławia do tytułu ESK 2016. 21 czerwca 2011 roku wszystko stało się jasne.

Rok po zwycięstwie w konkursie nastąpiła oficjalna nominacja Wrocławia do tytułu ESK 2016 - od tego momentu Wrocław jest pełnoprawną stolicą kultury i mógł przyjąć nowe logo, pozbawione dopisku "kandydat". Z tej okazji zorganizowana została Via Cultura: całodzienny maraton wydarzeń kulturalnych odbywających się w różnych częściach miasta. Okazała się sukcesem, bo wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy wrocławian.

Z połączenia instytucji Wrocław 2016 i Centrum Sztuki IMPART powstało Biuro Festiwalowe IMPART 2016, odpowiedzialne za przygotowanie obchodów roku 2016. Jednym z projektów, które przygotowało była Europejska Noc Literatury, która odbyła się w ubiegły weekend.

Andrea Bocelli na początek
Artystyczna pierwsza odsłona programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się już dzisiaj, 19 czerwca.
Wtedy też mamy poznać program wydarzeń związanych z pełnieniem przez Wrocław tytułu ESK2016.
"Kierunek (kulturalna) stolica" - takie hasło zapowiada wielkie multimedialne widowisko artystyczne, które rozpocznie się o godz. 20.30 na Stadionie Wrocław przy Alei Śląska 1.

W koncercie, który poprowadzi Andrzej Seweryn, na scenie pojawi kilkudziesięciu znakomitych artystów reprezentujących różnorodne style muzyczne i pokolenia.Wystąpią m.in.: popularny w Polsce i związany z Wrocławiem od wielu lat legendarny czeski bard Jaromir Nohavica. Rockową część reprezentować będzie wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk, wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar oraz formacja muzyczna w niezwykłym składzie: Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Jakub Żytecki, Sambor Dudziński i Mietek Jurecki. Nie zabraknie także wrocławskiego rapera i uhonorowanego Nagrodą Wrocławia, Łukasza Rostkowskiego.

Pojawi się zdobywczyni Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej i Nagrody im. Anny Jantar na Festiwalu w Opolu Natalia Sikora, pochodząca z Wrocławia aktorka i wokalistka Olga Szomańską oraz wokalistka Ania Wyszkoni.

W koncercie uczestniczyć będą także 70-osobowy chór stworzony z reprezentacji chórów akademickich siedmiu wrocławskich uczelni wyższych. zagra również Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki, założona tuż po wojnie i regularnie współpracująca ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Podczas multimedialnego widowiska zaprezentowane zostaną główne punkty programu kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ośmiu dziedzinach: architektura, film, literatura, muzyka i opera, teatr, sztuki wizualne oraz performance.

Drugą częścią widowiska na Stadionie Wrocław rozpocznie koncert włoskiego kwartetu LE DIV4S i Andrea Bocellego.LE DIV4S, tworzą Denise, Isabella, Vittoria i Sofia, cztery włoskie divy, które od niemal dekady ujmują publiczność niezwykłą, rozpisaną na cztery głosy interpretacją zarówno utworów Mozarta, Verdiego i Pucciniego jak i najpopularniejszych włoskich szlagierów i coverami przebojów muzyki pop.

Zapowiedzią tego, co się wydarzy w roku 2016 jest projekt artystyczno-społeczny pt. "Mosty".

W sobotę , 20 czerwca 26 wrocławskich mostów zostanie oddanych w ręce kilkuset młodych Dolnoślązaków, którzy zamienią je w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i happeningowe, pracownie plastyczne, a nawet ciemnie fotograficzne. Młodzi ludzie (najmłodszy animator mostów ma 13 lat) wraz z artystami opowiedzą na mostach o sobie, Wrocławiu i sztuce.

Tego samego dnia czeka nas też pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury 2016 w ramach Koalicji Miast.

Zgodnie z hasłem "Kierunek Kulturalna Stolica" z kilku polskich miast w podróż wyruszy artyści i animatorzy (Katowice reprezentować będą zabytkowe rowery z kolekcji Wojciecha Mszycy). Wszyscy spotkają się 20 czerwca o godz. 10.00 na Moście Uniwersyteckim - gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.

Ola Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.