Maciej Pietrzak

Szykuje się wizja Młodego Miasta

Szykuje się wizja Młodego Miasta
Maciej Pietrzak

Wybrana będzie spośród trzech propozycji architektów z Włoch, Holandii i Danii

Prace nad zagospodarowaniem terenów dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, po przejęciu ich w kwietniu przez konsorcjum dwóch belgijskich deweloperów, znacznie nabrały tempa. W ogłoszonym przez nich międzynarodowym konkursie na koncepcję zabudowy znacznej części Młodego Miasta wyłoniono właśnie ścisłą trójkę finalistów. Nad wizją wyglądu budynków, które powstaną w przyszłości w ramach projektu oficjalnie znanego jako „Young City Gdańsk”, pracować będą zespoły architektoniczno--urbanistyczne: MVRDV z Holandii, Henning Larsen Architects z Danii i Studio 017 Paola Vigano z Włoch. Zwycięski projekt mamy poznać do końca tego roku.

Przypomnijmy, że belgijskie firmy Re-Vive oraz Alides, specjalizujące się odpowiednio w budownictwie mieszkaniowym i realizacji obiektów użyteczności publicznej, w kwietniu kupiły liczący blisko 20 ha postoczniowy teren od szwajcarsko-duńskiego funduszu inwestycyjnego.

- Te belgijskie firmy to zupełnie innego rodzaju działalność niż dotychczasowi właściciele tych terenów - pozytywnie ocenia zmiany właścicielskie Paweł Mrozek, urbanista ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Zajmowali się już realizacją podobnych przedsięwzięć jak to w Gdańsku, np. rewitalizacją starych doków w Gandawie. Zarabiają na sprzedaży i zarządzaniu wybudowanych oraz zaadaptowanych obiektów. Nie mają powodu zwlekać z zabudową Młodego Miasta, gdyż to oznaczałoby dla nich straty.

O Młodym Mieście mówi się od kilkunastu lat, powstało wiele wizualizacji, ale dzięki Belgom w końcu jest szansa na budynki

We wspomnianym konkursie architektonicznym finałową trójkę wybrano spośród 16 pracowni, które zgłosiły się w pierwszym etapie.

- Aby wesprzeć kandydatów w opracowywaniu planu zagospodarowania powołana została komisja do spraw jakości. W jej skład weszli przedstawiciele miasta, służb konserwatorskich i wielu ekspertów. Komisja będzie wspomagać także finalistów konkursu i doradzała jury - mówi Dagmara Rozkwitalska, menedżer projektu „Young City Gdańsk”.

Zadaniem finalistów jest stworzenie koncepcji urbanistycznej, która określi zasady projektowania Młodego Miasta w ramach obowiązującego dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego.

Konsorcjum firm Re-Vive i Alides ma w planach budowę ponad 2 tys. mieszkań o zróżnicowanym charakterze i standardzie. Mają się tu znaleźć zarówno kawalerki, jak i ekskluzywne wielkie apartamenty usytuowane tuż nad samą wodą. Budynki zabytkowe mają zyskać natomiast nowe życie jako obiekty o funkcjach handlowych, rozrywkowych i kulturalnych. Dzielnicę mają wypełnić kawiarnie, bary, restauracje, ale też nowe przestrzenie wystawiennicze. W planach są również biura i hotele. Teren Stoczni Cesarskiej z centrum miasta ma połączyć także zupełnie nowa promenada.

Maciej Pietrzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.