Julia Kalęba

Ta choroba zaczyna się w mózgu

W trakcie rzutów choroby często stosuje się leki steroidowe Fot. Pixabay W trakcie rzutów choroby często stosuje się leki steroidowe
Julia Kalęba

Na stwardnienie rozsiane w Polsce choruje ok. 40 tys. osób, głównie młodych, w wieku od 20 do 30 lat. Dla lekarzy wciąż stanowi ono zagadkę - przyczyny choroby układu nerwowego pozostają nieznane.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Jest to druga pod względem częstotliwości choroba neurologiczna dotykająca ludzi młodych - dwa razy częściej od mężczyzn zapadają na nią kobiety.

Rozwój choroby

Stwardnienie rozsiane atakuje mielinę, która odpowiedzialna jest za budowę osłonek włókien nerwowych. Choroba powoduje, że niszczone są te osłonki, a nagie włókna nie są w stanie dobrze przewodzić sygnałów z ośrodkowego układu nerwowego.

Zatem to uszkodzona osłonka mielinowa powoduje, iż komórki nerwowe słabiej przewodzą impulsy nerwowe. Z kolei układ nerwowy nie jest w stanie w poprawny sposób kontrolować funkcji organizmu oraz podlegających mu organów.

To wszystko sprawia, że powstają problemy neurologiczne i pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Czytaj więcej, a dowiesz się jakie są pierwsze oznaki choroby i co może leczyć.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.