Joanna Boroń

Ta umowa chroni właściciela

Ta umowa chroni właściciela
Joanna Boroń

Nasz Czytelnik chce wynająć mieszkanie. Jednak własciel tego, które podoba mu sie najbardziej, chce skorzystać z przepisów o najmnie okazjonalnym

- Chcę wynająć mieszkanie. Moje pierwsze. Właściciel tego, które mi pasuje chce jednak podpisać umowę tzw. najmu okazjonalnego. I to u notariusza - opowiada Pan Piotr. - Nigdy nie słyszałem o podpisywaniu umów wynajmu u notariusza i szczerze mówić jestem trochę zaniepokojony.

Wynajem z gwarancją

Czym jest najem okazjonalny? - Prócz spełnienia ogólnych warunków, jakie wymagane są przy tradycyjnej umowie, umowa o najem okazjonalny w sposób szczególny zabezpiecza interesy wynajmującego mieszkanie. Jeśli wraz z zakończeniem umowy najemca nie chce opuścić lokalu, umowa najmu z zawartymi w niej zapisami pozwala w szybki sposób pozbyć się najemcy z lokalu bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego mającego na celu uzyskanie wyroku o eksmisję - wyjaśnia adwokat Katarzyna Kowalska.

Oświadczenie u notariusza

Warunkiem podpisania notarialnej umowy, jest wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie eksmisji z wynajmowanego mieszkania. Potrzebna jest też zgoda osoby, do której to zapasowe mieszkanie należy. - Do umowy dołącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w określonym terminie - wyjaśnia mecenas Kowalska.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Korzystniejsza dla właściciela

Umowa najmu okazjonalnego musi być zarejestrowana w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Podpisuje się ją na okres maksymalnie 10 lat.

- Tego typu umów nie należy się bać - tłumaczy nasz ekspert. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że dla wynajmujących najbezpieczniejsze są umowy najmu okazjonalnego, natomiast dla najemców - umowy zwykłego najmu, w których korzystają oni ze wszystkich zabezpieczeń, jakie daje im ustawa o ochronie praw lokatorów i Kodeks postępowania cywilnego.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.