Tablet w prezencie? Pomyśl, zanim kupisz

Czytaj dalej
Monika Jankowska

Tablet w prezencie? Pomyśl, zanim kupisz

Monika Jankowska

Niewłaściwie wykorzystywane urządzenia mobilne mogą stanowić dla dziecka zagrożenie. A Dlatego wspólnie określcie, jak długo będzie codziennie korzystało z tabletu czy smartfona.

Sprzęt elektroniczny: smartfo-ny, tablety, laptopy i konsole do gier coraz częściej wręczamy dzieciom w prezencie. Takimi gadżetami chętnie obdarowujemy także najmłodszych, m.in. z okazji ich Pierwszej Komunii Świętej, a właśnie nadszedł czas wybierania komunijnych podarunków. Ale to tylko jedna z wielu okazji.

Po pierwsze - świadomość

Jak wynika z badań przeprowadzonych na rzecz kampanii Fundacji Dzieci Niczyje „Mama, tata, tablet”, już ponad jedna czwarta polskich dzieci korzysta z własnych urządzeń mobilnych, a 69 proc. rodziców udostępnia je, kiedy muszą się zająć swoimi sprawami.

Okazuje się, że tablet, smartfon czy laptop są nieodłącznym elementem życia znacznej części dzieci i młodzieży.

Jednak niewłaściwie wykorzystywane, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i właściwego rozwoju. Świadomość istniejących zagrożeń muszą mieć przede wszystkim dorośli decydujący o zakupie komputera, smartfona czy też konsoli do gier. Także dziecko, odpowiednio do swojego wieku, powinno nie tylko umiejętnie się posługiwać urządzeniami mobilnymi, ale mieć choćby podstawową wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą je spotkać online.

Stosownie do wieku

Specjaliści zwracają uwagę, że dziecko do drugiego roku życia nie powinno mieć kontaktu z żadnym urządzeniem ekranowym - również z telewizorem. A ich późniejsze udostępnianie musi być obwarowane wieloma zasadami. Łukasz Wojtasik, inicjator kampanii „Mama, tata, tablet” z Fundacji Dzieci Niczyje, ostrzega:

- Zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych może być dla nich szkodliwe, podczas gdy odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój - mówi. - Kluczem, jak zwykle, jest umiar. Rekomendujemy, by dzieci do drugiego roku życia nie korzystały z urządzeń typu tablet czy smartfon, później mówimy rodzicowi: sprawuj kontrolę, towarzysz dziecku, wybieraj tylko odpowiednie treści, unikaj przesady, nawet jeżeli bardzo Ci to ułatwia życie. Nie bądź tabletowym rodzicem.

Masz wpływ

Jeśli Twoje dziecko stało się posiadaczem smartfona czy tabletu, razem ustalcie, jak długo może z niego korzystać. Sprawdzaj, jakie aplikacje wybiera - powinny być adekwatne do wieku i nie generować kosztów. Pomyśl o zastosowaniu narzędzi kontroli rodzicielskiej i zabezpieczeniu przed złośliwym oprogramowaniem. Możesz też skorzystać z internetowego kursu dla rodziców „Bezpiecznie Tu i Tam“, przygotowanego przez Fundację Orange. Poznasz zasady bezpiecznego korzystania z sieci, dowiesz się, jak pomóc dziecku unikać zagrożeń i jak reagować, gdy zdarzy się coś niepokojącego.

Monika Jankowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.