Tablice i dęby pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
KLM

Tablice i dęby pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej [INTERAKTYWNA MAPA]

KLM

„W hołdzie 96 Polakom, zasłużonym dla Ojczyzny, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim poległym w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie pod Smoleńskiem” - takiej lub podobnej treści napisy znajdują się na tablicach pamiątkowych w różnych częściach kraju. W województwie śląskim tablice smoleńskie wiszą m.in. w Bielsku-Białej, Katowicach, Sosnowcu, Jastrzębiu Zdroju, Rybniku i Częstochowie.

Najnowsza tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej znajduje się na ścianie sosnowieckiej bazyliki katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odsłonił ją w minioną niedzielę Jarosław Kaczyński.
Pierwsza tablica, która w województwie śląskim upamiętniła ofiary katastrofy Tu-154, znalazła się już trzy dni po tragedii - 13 kwietnia 2010 roku w Częstochowie na placu między Galerią Jurajską i Wartą, a DK1 odsłonięto tablicę, na której prócz hołdu dla ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniono tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego.

W Katowicach o katastrofie smoleńskiej przypominają tablice poświęcone Krystynie Bochenek, wicemarszałek Senatu RP. Jedna z nich znajduje się w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach, którego Krystyna Bochenek była absolwentką, druga widnieje na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Mieszkanie za czytanie

Aż trzy tablice smoleńskie znajdują się w Jastrzębiu Zdroju. Pierwsza z tablic, ufundowana przez jastrzębską Solidarność została odsłonięta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, druga zawisła w murach Zespołu Szkół Numer 6 przy ul. Harcerskiej, a trzecia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju. Tablica smoleńska w hołdzie ofiarom katastrofy Tu-154 znajduje się także m.in. na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu, na skwerze im. Olimpijczyków i Sław Sportu Ziemi Raciborskiej w Raciborzu, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, na półpiętrze w budynku Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej w Częstochowie, w Parku Poległych Bohaterów w Zabrzu, kościele w Kamesznicy w Beskidzie Żywieckim, w bazylice św. Antoniego w Rybniku, a także w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.

Prócz tablic hołdem dla ofiar katastrofy smoleńskiej są posadzone dęby. 96 dębów, które posadzili mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, zainicjowały powstanie tam Lasu Pamięci. Tyle samo zasadzono w Nadleśnictwie Siewierz. Dęby pamięci rosną także w Częstochowie.

KLM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.