Tak działają nasze babki!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Tak działają nasze babki!

Alicja Kucharska

Świebodzinianki na fotografiach można podziwiać do 19 lutego. Można też zakupić specjalny kalendarz i... pomóc!

- Dzięki tej grupie robimy coś dla siebie i innych. Trochę się bawimy, trochę pomagamy - mówią członkinie grupy Świebodzińskie Równe Babki, które tym razem zorganizowały wystawę fotografii, a bohaterkami zdjęć są… świebodzinianki właśnie. Na wystawie jednak nie koniec.

Profesjonalna sesja fotograficzna odbyła się w niedługim czasie po zawiązaniu się facebookowej grupy. - Gdy grupa powstała, od razu pomyślałam, że mogę dać coś od siebie. Coś, co potrafię najlepiej, dlatego stwierdziłam, że taka sesja będzie świetnym pomysłem, by dziewczyny w końcu mogły wyjść poza wirtualny świat i poznać się w realnym - wyjaśnia Dorota Hładka.

Jak zaznacza, fundamenty grupy zasadzają się na stereotypie, że kobiety często siedzą w domu. - A ta sesja była okazją, by z domu wyjść, poczuć się kobieco i porozmawiać z innymi - dodaje.

Szybko okazało się, że zainteresowanych wspólnymi zdjęciami jest mnóstwo. Dlatego też „babki” przy okazji sesji zebrały pieniądze, które przeznaczyły na zakup środków pielęgnacyjnych i higieny osobistej dla podopiecznych świebo-dzińskiego ZOL-u.

A podziwiać można nie tylko wystawę, ale i kalendarz - także ze zdjęciami świebodzińskich babek. - Część dochodu chciałybyśmy przekazać na kolejny wybrany cel - mówi Ewa Wójcik. - Marzę, by takie imprezy odbywały się cyklicznie. Przy naszych akcjach mobilizacja jest naprawdę duża. Nierzadko pomagają nam panowie i być może i ich zmotywujemy do działania - mówi z uśmiechem D. Hładka.

Wystawa, która odbyła się w pasażu Tesco budziła zainteresowanie. Przyglądały się panie oraz panowie. Zdjęcia nietypowe, ale nietypowe również miejsce. - Niestety, ale nie udało nam się uzgodnić terminu w instytucjach, które z założenia istnieją dla takich właśnie inicjatyw - komentują.

- Popieram istnienie tej grupy. Pomagają sobie, pomagają innym - podkreśla Cezary Grociak, który na wystawę przyszedł z żoną Joanna, członkinią grupy. - Zdjęcia naprawdę robią wrażenie - dodaje. - Nieustannie prowadzone są nowe akcje, dzięki którym udaje się komuś pomóc, a i dla samych kobiet ta grupa ma duże znaczenie - zaznacza pani Joanna.

- Trochę pomagamy, a trochę się bawimy i robimy coś dla siebie. Ten kalendarz jest tego przykładem, gdyż zrobiono nam przepiękne zdjęcia, a pieniążki, które uzbieramy przeznaczymy na kolejny cel - wyjaśnia Anna Wesoła, która podkreśla, że dzięki tej grupie kobiety mają przestrzeń, by wymienić się doświadczeniami. - Są młode mamy, kobiety starsze, babcie. Konsultujemy się ze sobą, dzielimy problemami, otrzymujemy wsparcie - wylicza.

Świebodzińskie Równe Babki, to nieformalna grupa, która zawiązała się na portalu społecznościowym FB, w listopadzie 2016 toku. Jest to wirtualne zrzeszenie stworzone specjalnie dla mieszkanek Świebodzina i okolic. Przestrzeń w Internecie wynika z potrzeby stworzenia miejsca, w którym kobiety mogą dyskutować. Jak widać, przestrzeń nie tylko wirtualna, bo kobiety coraz częściej organizują przeróżne akcje, którymi pomagają lokalnej społeczności.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.