Monika Krężel

Tak wyglądają raki błotne w Nadleśnictwie Siewierz. To stado podstawowe

Podpis pod FOTO Rak błotny może osiągnąć nawet do 30 cm długości Fot. Fot. RDLP w Katowicach Podpis pod FOTO Rak błotny może osiągnąć nawet do 30 cm długości
Monika Krężel

Nawet 5000 młodych raków błotnych uda się pozyskać w tym roku z założonego w Nadleśnictwie Siewierz stada podstawowego.

Młode pokolenie zasili jeziora i stawy nadleśnictwa, w następnych latach program restytucji raka błotnego obejmie całe województwo śląskie - czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Projekt restytucji raka błotnego realizowany jest przy udziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz dzięki opiece naukowej i wsparciu SGGW w Warszawie. - Dzięki dr. Witoldowi Strużyńskiemu z SGGW w Warszawie, szefowi projektu restytucji raka błotnego w naszym regionie, pozyskaliśmy z Mazowsza 42 raki (18 samców, 24 samice). W dobrych warunkach, następne pokolenie powinno liczyć po 400 szt. od każdej samicy - mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Rak błotny dorasta do 30 cm, zwykle jednak osiąga połowę tej długości. Jest mniej wymagający od raka szlachetnego, preferuje stojące wody z mulistym dnem.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.