Tak, zazdroszczę Śląskowi metropolii, ale też kibicuję, bo to dla nas szansa

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Marcin Zasada

Tak, zazdroszczę Śląskowi metropolii, ale też kibicuję, bo to dla nas szansa

Marcin Zasada

Na Śląsku musicie myśleć o transporcie szynowym, to absolutna konieczność. Bez wizji, bez marzeń niczego nie da się osiągnąć - mówi nam Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Zazdrości pan Śląskowi i Zagłębiu metropolii?
Oczywiście, że zazdroszczę. Dla mnie niepojęte jest, że kilkadziesiąt lat po innych państwach europejskich w Polsce dopiero zaczęła działać pierwsza metropolia. I jest w dodatku jedyna.

Ale Ślązacy i Zagłębiacy nie są winni, że Trójmiasto ustawy nie dostało.
To oczywiste. A propos: byłem w bardzo trudnej sytuacji, bo jako współprzewodniczący zespołu ustrojowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu musiałem zaopiniować waszą ustawę. Ona, w tej wersji, zastąpiła poprzedni projekt, który dawał prawo budowania metropolii w całym kraju. Musieliśmy ją zaopiniować pozytywnie, bo trudno było blokować cudze szanse. Natomiast według mnie obecny rząd, podobnie zresztą jak poprzedni, postępuje z metropoliami bardzo źle. Bo zapomina, że tworzenie ich powinno być pewnym przywilejem, a nie nagrodą.

Karolina Misztal

Pierwsza ustawa była fatalna. Druga przykładała jedną miarę do wszystkich, różnych od siebie aglomeracji. Faktem jest, że dopiero rząd PiS uchwalił ustawę dopasowaną do potrzeb konkretnego regionu.
Poprzednia, ta zmieniona ustawa była otwarta, można było na niej budować. Zresztą, kto powiedział, że musi być jeden model metropolii dla wszystkich. Ja raczej widzę jaskrawą niekonsekwencję w działaniu rządu: Warszawie próbowano metropolię narzucić, a my chcemy ją budować, ale nam nie chcą pozwolić. Choć ostatnio minister Brudziński, półoficjalnie, dał nam jakąś nadzieję…

Nadzieję? To do zobaczenia za 15 lat. Mniej więcej tyle dzieliło nas od nadziei do utworzenia metropolii.
Mamy gotową ustawę, którą złożyliśmy w parlamencie. Ona właściwie niewiele różni się od ustawy dla Śląska i Zagłębia - inaczej niż u was, w obszarze metropolitalnym uwzględniamy powiaty. Ja w ogóle uważam, że koncepcja powiatu metropolitalnego byłaby najlepsza.

Oryginalnie. Przygląda się pan śląsko-zagłębiowskiej metropolii?
Bardzo uważnie.

I po tych paru miesiącach funkcjonowania jej dorobek jest powyżej, na miarę czy poniżej oczekiwań?

Jest bardzo obiecujący, stąd również nasza zazdrość. Macie na Śląsku Jana Olbrychta, którego zasługi muszę przy okazji podkreślić. To ojciec myślenia metropolitalnego w Polsce. Wymyślił Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które wytworzyły mechanizmy współpracy pomiędzy samorządami. Również na Pomorzu. Wracając do dorobku metropolii śląskiej: integracja transportu to przecież długo wyczekiwane u was osiągnięcie. Okazało się, że bez rozwiązań ustawowych i pewnej dotacji państwowej, nie dało się przeprowadzić tego przedsięwzięcia. Poza tym, pozaustawowe dogadywanie się z tyloma partnerami to zadanie arcytrudne. Przerabialiście to na Śląsku.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.