Tak zmieniał się Chorzów na przestrzeni lat [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Arc, Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Tak zmieniał się Chorzów na przestrzeni lat [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk

Tak wyglądał Chorzów przed laty oraz dzisiaj. Porównajcie na interaktywnych zdjęciach jak zmieniało się miasto. Na fotografiach zobaczycie m.in. popularną Elkę przed i po modernizacji oraz ulicę Wolności, dziś deptak a jeszcze kilka lat temu ulicę, gdzie normalnie jeździły samochody. Zobaczcie zdjęcia.

Stadion Śląski bez wielkiego dachu, ulica Wolności z samochodami, stara estakada, Huta Kościuszko i gmach poczty. Zobaczcie fotografie charakterystycznych punktów w Chorzowie w wersji starej i współczesnej. Samemu można przesuwać zdjęcia, wystarczy najechać kursorem na zdjęcie i przeciągać w prawo lub w lewo.

1. Stadion Śląski otwarto 22 lipca 1956 roku po czterech latach budowy. Na otwarcie odbył się tam (przegrany przez Polaków) mecz reprezentacji Polski z NRD. Obecnie trwa modernizacja Stadionu Śląskiego. Uroczyste otwarcie odbędzie się we wrześniu tego roku.

2. Elka, kolejka linowa w Parku Ślaskim. W nowoczesnej formie kursuje od 8 września 2013 roku. Obecna długość trasy to 2200 metrów. Kolejka linowa Elka to jedna z największych atrakcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, która w starej formie funkcjonowała od 1967 do 2006 roku. Jako jedna z najdłuższych nizinnych kolejek w Europie była obiektem wyjątkowym -stanowiła główny symbol Parku, przyciągając do siebie mieszkańców całego Śląska i nie tylko. Przejazd trasą Elki o długości sześciu kilometrów zajmował około godziny.

3. Estakada w Chorzowie została wybudowana w 1978 roku. W styczniu 2012 rozpoczęła się wielka przebudowa tej drogi. Po 17 miesiącach estakada została wreszcie oddana do użytku.

4. Huta Kościuszko jest jedną z najstarszych polskich hut żelaza. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Początki huty "Kościuszko" sięgają 1797 roku, kiedy rozpoczęto roboty wstępne w celu założenia huty żelaza. Inicjatorem jej powstania był Friedrich Wilhelm von Reden, a zaprojektował ją szkocki inżynier John Baildon. W 1802 roku nastąpiło uruchomienie huty.

5. Ulica Wolności, widok w stronę Estakady i Huty Kościuszko. Dziś to długi deptak ze sklepami po dwóch stronach oraz linią tramwajową na środku. Jeszcze kilka lat temu tu był normalny ruch samochodowy oraz pojazdy, które stały po jednej i drugiej stronie drogi.

6. Gmach poczty w Chorzowie znajduje się na skrzyżowaniu ul. Wolności i ul. Pocztowej. Budynek powstał w XIX wieku. Ma charakter neogotycki. Dawniej pod ażurową kopułą znajdował się napowietrzny system telefoniczny.

7. Szkoła w dzielnicy Klimzowiec. Na stareh fotografii widać, jak trwają prace nad ukończeniem terenu wokół placówki. Dziś znajduje się tutaj Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

8.Zespół Szpitali Miejskich. Pierwszym i największym obiektem wzniesionym w latach 1902 – 1904 był pawilon I - Oddział Laryngologiczny i Chirurgii.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.