Taki Sosnowiec jest już tylko w pamięci jego mieszkańców UNIKALNE ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. arc. Stefanii Nowackiej
Tomasz Szymczyk

Taki Sosnowiec jest już tylko w pamięci jego mieszkańców UNIKALNE ZDJĘCIA

Tomasz Szymczyk

Sosnowiec, jako miasto powstałe wokół rozwijających się zakładów przemysłowych charakteryzuje się dość chaotyczną zabudową. Ale nie brakuje tutaj ciekawych miejsc i obiektów. Część historycznych budynków niestety nie przetrwała przebudowy miasta z lat siedemdziesiątych. Niektóre z nich widać na zdjęciach, które zgromadziła Stefania Nowacka, babcia naszej redakcyjnej koleżanki Magdaleny Nowackiej-Goik.

Sosnowiec uchwycony został na nich tuż przed wielką przebudową. Jest jeszcze słynny gmach kina Zagłębie i restauracji Savoy, który, co ciekawe, przetrwał poszerzanie ówczesnej ulicy Czerwonego Zagłębia, ale potem mimo to został zburzony. Ciekawie prezentuje się na zdjęciach również Egzotarium, wówczas nie mające jeszcze dwudziestu lat.

Cała seria zdjęć poświęcona jest również ulicy 22 Lipca (dzisiaj Piłsudskiego). Drogowskaz z nazwą miasta „Katowice” stał wówczas nie przy węźle z trasą S86, ale już przy skrzyżowaniu z ul. Sobieskiego, które wyglądało zupełnie inaczej niż dzisiaj. Inaczej wyglądało również skrzyżowanie przed wiaduktem. Domy kolejowe również nie przetrwały lat 70.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.