Łukasz Klimaniec

Takie parkomaty będą na bielskich ulicach i to już od września

Nowoczesne parkomaty zostały za prezentowane w bielskim Ratuszu Fot. www.um.bielsko.pl Nowoczesne parkomaty zostały za prezentowane w bielskim Ratuszu
Łukasz Klimaniec

Od września na bielskich ulicach kierowcy za parkowanie zapłacą korzystając z nowoczesnych parkomatów, które umożliwią płatności kartą, gotówką i systemem BLIK.

Powrót parkomatów na ulice Bielska-Białej był awizowany jesienią, najpóźniej zimą 2018 roku. Urzędnicy uzasadniali, że parkomaty to już standard w większość miast w Polsce i rozwiązanie akceptowane przez kierowców. Inną sprawą był brak chętnych do pracy w roli inkasenta parkingowego – w efekcie braków kadrowych dochodziło do sytuacji, w których parkingowi byli zmuszeni obsłużyć miejsca postojowe na dwóch ulicach, co powodowało, że kierowcy nie zawsze mogli ich spotkać i zapłacić za postój.

Ostatecznie parkomaty pojawią się w Bielsku-Białej 1 września tego roku – bielscy urzędnicy poinformowali o tym przy okazji prezentacji systemu parkomatów w bielskim Ratuszu.

Na ulicach w Bielska-Białej znajdzie się 55 nowoczesnych urządzeń wyposażonych w kolorowy, 7-calowy ekran, klawiaturę alfanumeryczną, zasilanych autonomicznym układem złożonym z baterii solarnej i akumulatora oraz wyposażonych w czytnik kodów kreskowych ułatwiający transakcje.

Dzięki temu za parkowanie w Bielsku-Białej kierowcy będą mogli zapłacić nie tylko bilonem, ale także kartą płatniczą (również zbliżeniowo) oraz systemem BLIK.

Takie rozwiązanie umożliwi m.in. minutowe przeliczanie opłaconego czasu postoju i zakup biletu parkingowego w parkomacie poza godzinami funkcjonowania strefy płatnego parkowania.

Warto wiedzieć, że nowe rozwiązanie wprowadza istotne zmiany dla kierowców. Do takich należy obowiązek wniesienia opłaty za postój niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu w parkomacie (nie będzie opcji zapłaty za parkowanie w terminie 14 dni) i naliczanie opłaty dodatkowej zaraz po tym, jak skończy się opłacony wcześniej czas. Nie będzie też możliwe dokonania opłaty za parkowanie u inkasentów parkingowych, przelewem bankowym lub w kasie.

To duża zmiana dla Bielska-Białej, gdzie od czerwca 2015 r. funkcjonuje licząca 1001 ogólnodostępnych miejsc postojowych strefa płatnego parkowania. Od momentu jej utworzenia opłaty za parkowanie były pobierane przez inkasentów parkingowych. Poprzednio parkomaty działały nad Białą w latach 90 ub. wieku.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.